38 - 78

17/05/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 4 40'

Φ.Σ.Α.13171738
Deree2416251378

στον αγώνα μεταξύ της Φ.Σ.Α. και του Deree,  οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 38-78.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Ο θεός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους παίκτες του Deree να παίζουν υποδειγματική άμυνα πίσω και μπροστά να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και να προηγούνται με σκορ 0-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια πατώντας το γκάζι ανέβασαν το προβάδισμά τους χάρη σε ένα σερί 15 πόντων το οποίο ήταν απάντηση στη μια και μοναδική βολή των γηπεδούχων που ήταν και το μόνο σκορ που σημείωσαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να παραμένει ίδιος με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και τους οι παίκτες της Φ.Σ.Α να αδυνατούν να ματσάρουν την αντίπαλη ενέργεια. Ως αποτέλεσμα αυτού στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 3-33. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες του Deree να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα από την αντίπαλη επιθετικότητα και να συνεχίζουν ταυτόχρονα με σταθερό ρυθμό να ανεβάζουν το σκορ τους (4-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να εμφανίζουν πολύ καλή αμυντική λειτουργία κυκλοφορία της μπάλας. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους κατάφεραν να προσαρμοστούν λίγο καλύτερα στις συνθήκες του αγώνα και να φανούν πιο ανταγωνιστικοι. Στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 11-50. Στην πορεία η κατάσταση του αγώνα παρέμενε αναλλοίωτη με τους γηπεδούχους να παλεύουν και τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να παίζουν το παιχνίδι τους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-65.

Στην τέταρτη περίοδο με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί η πλευρά της ΦΣΑ βρήκε την ευκαιρία να ξεδιπλώσει τις επιθετικές της αρετές στο παρκέ και κατέβασε τη διαφορά στο 30-66 χάρη σε ένα σερί 9 πόντων. Αυτό όμως δεν κράτησε πολύ καθώς στα επόμενα λεπτά του αγώνα η ομάδα του Deree με ένα επιμέρους σκορ 8-12 επιβεβαίωσε την ποιότητα της.