64 - 49

19/05/2019 14:30 Play Off Minor Super League 18/19 40'

Φ.Σ.Α.162291764
DNV412122149

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ του Φ.Σ.Α.και της DNVGL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις αλλά παράλληλα μπήκαν νευρικές και με αρκετά αβίαστα λάθη, έμειναν χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά, στην πορεία βρήκαν πατήματα και το σκορ έγινε 8 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, επέβαλαν γρήγορο παιχνίδι τους και ευνοήθηκαν από αυτό, η DNVGL κόλλησε κυριολεκτικά επιθετικά και είδε την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 4.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της DNVGLνα δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κερδίζοντας το επιμέρους σκορ των δύο τελευταίων περιόδων αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να μειώσουν σημαντικά σε κανένα σημείο και τους παίκτες του ΦΣΑ να διατηρούν μία σταθερή απόδοση και με ομαδικό παιχνίδι και καλή παραγωγή από assist διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος Π., Χατζόπουλος Κ.