25/11/2018 17:30 Super League B 18/19 4 40'

Φ.Σ.Α.6761534
Nestle1522181368

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Tην τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ομάδα της Νestle εναντίον του ΦΣΑ παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του δευτέρου ομίλου της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλες τις κατηγορίες των στατιστικών και δίκαια έφτασαν στη νίκη με το ευρύ αυτό σκορ.Στο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 01:30 πριν το τέλος της πειόδου (6-7).Εκεί όμως ήρθε ο Σελιτάς να πετύχει 8 συνεχόμενους πόντους με δύο τρίποντα και να στείλει τις δύο ομάδες στους πάγκους με σχεδόν διψήφια διαφορά (6-15).Για τους γηπεδούχους ο Πλακογιανάκης ήταν ο μοναδικός παίκτης που κατάφερε να σκοράρει σε αυτό το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Nestle συνέχισε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή της και να βγάζει όμορφες συνεργασίες και αυτοματισμούς.Πήρε σκορ από όλους τους παίκτες που βρίσκονταν στο παρκέ ,έτρεξε σερί 0-14, έκλεψε πολλές μπάλες με τους Καλογεράκη και Σελιτά με αποτέλεσμα το καλάθι του Γκούρου 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου να στείλει τη διαφορά στο +24 (10-34).

Στον αντίποδα ο σύλλογος των φαρμακοποιών δεν βρέθηκε σε καλή μέρα,είχε άσχημα ποσοστά και δυσκολευόταν πολύ να φτάσει με επιτυχία στο αντίπαλο καλάθι.Είναι χαρακτηριστικό ότι ύστερα από 30 λεπτά αγώνα είχε πετύχει 19 πόντους παίρνοντας σκορ από μόλις τρεις παίκτες.

Έτσι,μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 19-55 και το νικητή να έχει ουσιαστικά κριθεί,οι δύο προπονητές είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία ,κυρίως ο coach Καλοσαγας που είχε και περισσότερους παίκτες στη διάθεση του,να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που είχαν μικρότερη συμμετοχή ως τώρα.

Φ.Σ.Α: Πλακογιαννάκης 13(2),Τσανάκας 4,Τσίγκρας 2,Μαυρίκιος 4,Προβιζιονάτος 11

Nestle:  Θεοχάρης 3(1),Τζαφέρης 7(1),Χανιόγλου 3(1),Χατζόπουλος 4,Γκούρος 6,Ιακωβάκης 8,Κυριακόπουλος 7, Σελιτάς 11(2),Καλογεράκης 10(1),Γκουτσίδης 9.

Διαιτητές:Σκάλτης Π.-Παυλόπουλος Η.

Δηλώσεις παικτών προπονητών:

coach Σάμιος (Φ.Σ.Α) :

”Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα,ήταν φανερά καλύτερη από εμάς,ήταν και σε καλύτερη μέρα.Νομίζω ότι είχαμε μια διαφορά απέναντι τους,δε βρεθήκαμε και μεις σε καθόλου καλή μέρα και είναι απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα”.

Κώστας Σελιτάς (αρχηγός Nestle) :

”Συγχαρητήρια στην ομάδα για άλλη μια νίκη που πετύχαμε.Ήταν μια καλή προσπάθεια από όλους,ήταν και μια ευκαιρία να δώσουμε χρόνο σε παιδιά που δεν είχαν παίξει πολύ σε προηγούμενα ματς.Συγχαρητήρια στους αντιπάλους ήταν μια αξιόμαχη ομάδα,κοιτάμε μπροστά παιχνίδι με παιχνίδι,έχουμε δρόμο ακόμα μέχρι το στόχο μας. Καλή συνέχεια σε όλους”.