31/03/2019 17:30 Super League B 18/19 17 40'

Φ.Σ.Α.1015211864
Petrogaz181361552

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ του Φ.Σ.Α. και της PETROGAZ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι ο Μαρκόπουλος Π. μπήκε από την αρχή ζεστός με 5 σερί πόντους, ο ΦΣΑ έμεινε κοντά και το σκορ ήταν 6 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι πάικτες της PETROGAZ με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και run 0 – 7 πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, οι αντίπαλοι της κόλησαν μπροστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο και πάλι σχετικά αργό με οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι άμυνες δυνάμωσαν, έγιναν πιο physical και το σκορ ήταν 19 – 24 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία όμως οι φιλοξενούμενοι και πάλι με ένα γρήγορο σερί ανέβασαν την διαφορά σε δψήφια επίπεδα αλλά ο ΦΣΑ αντέδρασε άμεσα και με παραγωγή από προσωπικές ενέργρειες του Μαυρίκιου Ν. μείωσε εκ νέου σε 2 κατοχές και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25 – 31.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλοι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ΦΣΑ όμως από την αρχή του 3ου Δεκαλέπτου να επιβάλουν γρήγορο τέμπο, να κάνουν ένα εντυπωσιακό run 15 – 2 και να περνάνε μπροστά, με τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το γρήγορο παιχνίδι και το σκορ διαμορφώθηκε σε 40 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά και 46 – 37 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες της PETROGAZ συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΦΣΑ να διευρύνουν την διαφορά και κυριαρχώντας στο παρκέ έως το τέλος πήραν  τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός Μ., Εφραιμίδης Θ.