MYTILINEOS vs ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

11/11/2018 14:00 Super League B 18/19 2 40'

Την πρώτη του νίκη πήρε το Μητροπολιτικό Κολλέγιο στο πρωτάθλημα το μεσημέρι της Κυριακής στο κλειστό του Deree απέναντι στην ομάδα του Μυτιληναίου. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός των πολλών απουσιών των γηπεδούχων και έτσι το ποδαρικό έγινε με θετικό για αυτούς αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίχτες του Μυτιληναίου έδωσαν την μάχη για την νίκη με αξιώσεις μέχρι το τέλος.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ συγκεντρωμένα στο πλάνο του coach Κουμαρά, παίζοντας πολύ καλή άμυνα (ζώνη), ενώ επιθετικά ο Μοσχόβης έπαιζε για όλους αφού πέτυχε τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι κάπου επηρεάστηκαν από το εξαιρετικό ξεκίνημα των αντιπάλων τους, υστερούσαν σημαντικά ειδικά στην επίθεση αφού περίπου στο 8’ είχαν πετύχει μόνο 2 πόντους. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14 – 7.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό άλλαξε εντελώς. Οι παίχτες του κολλεγίου ηρέμησαν και άκουσαν τις εντολές του coach Παναγόπουλου ειδικά στην άμυνα. Το man to man ήταν αρκετά πιο πιεστικό, ενώ στην επίθεση η είσοδος του Βοντετσιάνου ήταν καθοριστικη για την συνέχεια. Ένα τρίποντο του Δέμη και άλλο ένα του Βοντετσιάνου και το σκορ έγινε 20 – 16. Η ανατροπή ήταν θέμα λίγων λεπτών όπως και έγινε, ενώ από 20 – 22 που πήρε το προβάδισμα η ομάδα του κολλεγίου, δεν το έχασε πότε. Οι γηπεδούχοι έγιναν αρκετά προβλέψιμοι στην επίθεση αλλά και άστοχοι συνάμα. Έτσι το σφύριγμα του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Μυτιληναίου να υπολείπεται με 22 – 28.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την υπέρ τους μια διαφορά 4 – 6 πόντων με την διαφορά τώρα στην επίθεση να βοηθούν και οι Δαμιανόπουλος Γούναρης. Από την άλλη η λειψανδρία για την ομάδα του Μυτιληναίου ήταν καθοριστική αφού ο εξαιρετικός Μοσχόβης κάπου έμεινε από δυνάμεις. Στην 4η περίοδο αρχικά οι άμυνες ήταν μέγγενη, χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το 1ο καλάθι μπήκε από τους γηπεδούχους 6:36 πριν λήξει το παιχνίδι. Η διαφορά ξέφυγε υπέρ των φιλοξενούμενων στο +10 (36 – 46) όμως οι παίχτες του coach Κουμαρά με ένα κρεσέντο σε άμυνα και επίθεση κυρίως από τον Μοσχόβη, έκαναν το 45 – 47! Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ψύχραιμα και έτσι κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 45 – 50.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Βοντετσιάνος με 21 πόντους, ενώ για την ομάδα του Μυτιληναίου καταπληκτικός ήταν ο Μοσχόβης με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ουσταμπασίδης, Αμπελίδης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Παναγώπουλος (Προπονητής Μητροπολιτικού Κολλεγίου) : “Ξεκινήσαμε νικηφόρα το φετινό μας μαραθώνιο. Νομίζουμε ότι θα είμαστε πιο ανταγωνιστικοί από πέρυσι. Ευελπιστώ να διασκεδάσουμε το πρωτάθλημα και να περάσουμε καλά όλες οι ομάδες. Εύχομαι σε όλους να έχουμε υγεία και να έχουμε μια καλή σεζόν.”

Μοσχόβης Αλέξανδρος (Παίχτης ομάδας Μυτιληναίου) : “Σήμερα ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι μέχρι το τέλος. Το χάσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Παίζαμε χωρίς 5 παίχτες λόγω του Μαραθωνίου σήμερα. Είχαν πάει τα παιδιά να τρέξουν για το εταιρικό και κάποια άλλα παιδιά που δεν είχαν πάει, ο Στάθης ο Καπαρελιώτης δεν μπορούσε να περάσει την Μεσογείων. καλή συνέχεια.”