11/11/2019 22:10 Shipping League 19/20 2 40'

Onassis0410102449
DNV1118181158

Γήπεδο Βυζαντινού Αλίμου
Megalis Tou Genous Scholis 10, Alimos 174 56, Greece

Σε ένα όμορφο παιχνίδι η ομάδα της DNVGL διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 58-49 την ομάδα του ONASSIS GROUP. Οι παίκτες του Αγγελίδη ήταν πιο συγκεντρωμένοι από την αρχή του αγώνα, πήραν διαφορά ασφαλείας από νωρίς και κατάφεραν να αντέξουν στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους στην 4η περίοδο. Ο ONASSI GROUP από τη μεριά του δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα, έβγαλε πείσμα και πάθος δείχνοντας πως έχει δυνατότητες να πετύχει μεγάλες νίκες στη συνέχεια.

Νευρικά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες. Η DNVGL με τους Μακρή και Παλλα είχε περισσότερες επιλογές στην επίθεση και ιδιαίτερα στο transition. Ο ONASSIS GROUP είχε τον Πιτσούνη να σκοράρει από την περιφέρεια, οι υπόλοιποι παίκτες της όμως ήταν  ιδιαίτερα άστοχοι. Αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώσει με 4-11 για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Η είσοδος του Αγγελίδη πρόσθεσε ενέργεια και ποιότητα στην DNVGL. Ο Μαστρογιάννης σκόραρε μέσα στη ρακέτα και ο Αντωνάτος πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο για το 4-22, το σερί έφτασε στο 0-14 (από 4-8) για την DNVGL. Ο Πιτσούνης ήταν ο μόνος που σκόραρε για την ONASSIS GROUP μέχρι το 10-29, με τους Παναγόπουλο και Μπελιμέζη  να βάζουν τους πρώτους πόντους πλην του Πιτσούνη για το 14-29 του ημιχρόνου.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται χάρη στους έμπειρους Αργυρόπουλο και Ντάκουλα με την DNVGL να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα! Το 24-47 του 3ου δεκαλέπτου δεν άφηνε περιθώρια για τον ONASSIS GROUP να ελπίζει στη νίκη. Και όμως οι παίκτες του Κατσιμίρη δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια. Με πάθος και ψυχραιμία έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στην 4η περίοδο καταφέρνοντας να μειώσουν μέχρι τους 7 πόντους (49-56) με 1.15 να απομένει. Μάλιστα είχαν και άστοχο τρίποντο που θα έφερνε τη διαφορά στο -4 και θα έκανε το ματς και πάλι ντέρμπυ.

Οι Αγγελίδης, Ντάκουλας, Γονιδάκης και Μακρής οι καλύτεροι για την DNVGL που πέτυχε μια δίκαιη νίκη, δείχνοντας πως δίκαια θεωρείται εκ των φαβορί του πρωταθλήματος. Οι Πιτσούνης, Ζ έβρας και Λεόν Μπαμπού οι καλύτεροι για τον ONASSIS GROUP.

Διαιτητές : Κιουλάφας, Αρφαρα.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κατσιμίρης Δημήτρης  (Παίκτης – Προπονητής ONASSIS GROUP):

” Μπήκαμε αγχωμένοι στο παιχνίδι. Είχαμε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Το Β ημίχρονο πήγε καλύτερα για εμάς. Είχαμε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και μας βοήθησε στο σκοράρισμα. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους. “