50 - 57

05/12/2019 22:00 Shipping League 19/20 5 40'

Eurobulk715151350
Enesel914171757

Για την πέμπτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδας της Eurobulk υποδέχτηκε την ομάδα της Enesel που πήρε τη δεύτερη νίκη της με τελικό σκόρ 50-57.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες απέναντι σε ζώνη δυσκολεύτηκαν να βρούν το δρόμο πρός το καλάθι και το σκόρ της περιόδου έμεινε χαμηλά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες άρχισαν ανεβάζουν τον ρυθμό τους και έγιναν πιο απειλητικές στην επίθεση. Στα μέσα του δεκαλέπτου το σκόρ ήταν ισόπαλο 17-17 ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 22-23.

Στο υπόλοιπο του μάτς οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα με τους Δρίζο και Τσιάτσιο να πετυχαίνουν τους 45 από τους 57 πόντους της ομάδας τους αλλά οι γηπεδούχοι με 6 παίχτες να κρατάνε το σκόρ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να κρατηθούν κοντά. Με 1:43 να απομένει για τη λήξη ο Δρίζος ευστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 6 πόντους καθάρισαν το μάτς. Το τελικό σκόρ της αναμέτρησης ήταν 50-57.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μεϊντάνης που έκανε double double με 18(2) πόντους & 15 ριμπάουντ και Σταματόπουλος με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δρίζος με 22 (4) και Τσιάτσος με 23 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Πετράκης