58 - 46

10/12/2019 22:00 Commercial League A 19/20 5 40'

Generali1713111758
Δ.Σ. Πειραιά145131446

Για τον B’ όμιλο της Commercial League Α η ομάδα της Generali Hellas υποδέχθηκε την ομάδα του ΔΣΠ και πήρε μια ακόμα νίκη με σκόρ 58-46 και κατάφερε να παραμείνει αήττητη στην κορυφή του ομίλου.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης και μέχρι τα μέσα της περιόδου ήταν ισόπαλες. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με τον Καλούδη Π να πετυχαίνει 12 πόντους προηγήθηκαν με σκόρ 17-14 και μέχρι το 15΄οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκόρ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι με ένα 9-0 πήραν διψήφια διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 30-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι που γύρισαν την άμυνα τους σε man to man βραχυκύκλωσαν προσώρινά την Generali και μείωσαν τη διαφορά στους 5 πόντους (32-37) αλλά με 9 συνεχόμενους πόντους του Καλούδη Π οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 41-32, σκόρ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 58-46.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καλούδης Π με 33 (3) που πέτυχε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του ενώ από τους Φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σκαρίμπας που έκανε double double με 14 πόντους & 14 ριμπάουντ και Γαγανάκης με 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Φασόλης, Νασιούλης