30/11/2021 20:00 Shipping League 21/22 5 0'

Team1234OTT
Tsakos Group10161792174
EastMed17151191870

Στον Αγώνα της 5ης  Αγωνιστικής μεταξύ του TSAKOS GROUP και της EASTMED οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73-70.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ξεκάθαρο πως το παιχνίδι θα γινόταν ντέρμπυ .Οι δύο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν τους ψηλούς τους  και παίζοντας σκληρή άμυνα απέτρεψαν τις προσπάθειές κοντά στην ρακέτα διατηρώντας το σκορ χαμηλά για τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα σε 3-2.Στην συνέχεια επιθετικά θέλοντας και οι δύο ομάδες να σκοράρουν έγιναν κάποιες οργανωμένες  προσπάθειες και από τις δύο πλευρές τρέχοντας αμφότερες κάποια σερί πόντων και τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν για ακόμα μία φορά δυναμικά. Οι φιλοξενούμενοι δίνοντας σκληρές μάχες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν για τα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου με 11πόντους (15-26).Προς το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι  πήραν οδηγίες από τον προπονητή τους να πιέσουν σε όλο το γήπεδο και να κουράσουν τους αντιπάλους τους, κάτι που φάνηκε να πετυχαίνει για λίγο καθώς η διαφορά μειώθηκε για αρκετά λεπτά και οδηγήθηκαν να σκοράρουν διαδοχικά χωρίς να δέχονται πόντους στην άμυνα ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 26-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του TSAKOS GROUP  μπήκαν δυναμικά και αποφασισμένοι να δοκιμάσουν τα όρια των αντιπάλων τους. Έτρεξαν γρήγορα στην επίθεση και πιέζοντας χαμηλά σε όλο το γήπεδο αμυντικά κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν την διαφορά  αλλά και να ισοφαρίσουν. Οι παίκτες της EASTMED από την άλλη πλευρά δεν θόλωσαν προσπαθώντας παρά την κόπωση να κρατηθούν στο παιχνίδι και να κρατήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού ωστόσο η περίοδος έληξε με το σκορ ισόπαλο  43-43.

Στην τελευταία περίοδο οι παλμοί των παικτών και των δύο ομάδων ήταν στο κόκκινο. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους με οργανωμένες επιθέσεις και άμυνα ζώνης προσπαθούσαν να κρατήσουν τον τέμπο του παιχνιδιού σε φυσιολογικά πλαίσια ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελα με κάθε τρόπο να παίξουν γρήγορο μπάσκετ και να πιέσουν σε κάθε σημείο του γηπέδου. Με την μπάλα να καίει για ακόμα μία φορά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επικρατήσει κάτι που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση( 52-52).

Στην παράταση ενός πληθωρικά εντυπωσιακού παιχνιδιού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει για την νίκη καταθέτοντας για ακόμα μία φορά την ψυχή και τον καλύτερο τους εαυτό. Ωστόσο το παιχνίδι ήταν τόσο ισορροπημένο που μία παράταση δεν έφτασε για μνα κριθεί ο νικητής της αναμέτρησης (66-66).Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν πραγματικά στις λεπτομέρειες να φύγουν νικητές υστέρα από αυτή την εξουθενωτική αναμέτρηση αποχωρώντας με το πολύτιμο ροζ φύλλο και σκορ 74-70.

Διαιτητές: Μπούκας, Αλεξόπουλος