11/02/2022 19:00 Shipping League 21/22 9 0'

DNV1014171859
Angelicoussis Group117161751

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής για την Shipping League  μεταξύ της  DNV και της Angelicoussis Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-51.

Στην αρχή του αγώνα επέλεξαν επιθετικά να παίξουν οργανωμένα ελέγχοντας ενώ στην άμυνα ξεκίνησαν με ζώνη για καλύτερη αποτελεσματικότητα στην λειτουργία τους. To πλάνο αυτό λειτούργησε σωστά καθώς οι επιθέσεις είχαν μπλοκάρει με μόλις 7 πόντους να έχουν σημειωθεί στα πρώτα 5 λεπτά (3-4). Στην συνέχεια, το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με κανένα από τα 2 σύνολα να μπορεί να αποσπάσει μια διαφορά ασφαλείας και να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Η περίοδος έκλεισε  με σκορ 10-11

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι 2 ομάδες επιχείρησαν αρκετές προσπάθειες 3 πόντων στη προσπάθεια τους να ανοίξουν το σκορ , κάτι το οποίο βοήθησε και στο θέαμα  καθώς το σκορ  στα μισά της περιόδου ήταν 16-19. Στο υπόλοιπο της περιόδου φάνηκε ότι οι παίκτες ζεστάθηκαν βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας τους κάνοντας και τον αγώνα πιο διασκεδαστικό κυρίως επειδή παρόλα αυτά καμμιά ομάδα δεν μπορούσε να απομακρυνθεί  με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο με σκορ 27-27.

Στο 2ο ημίχρονο η επιλογή στην άμυνα ζώνης παρέμεινε αμετάβλητη για αμφότερες τις ομάδες. Στον επιθετικό τομέα φάνηκε ωστόσο πως η παύση τις επηρέασε αρνητικά επειδή κάποια ελεύθερα σουτ που βρήκαν ήταν άστοχα , που καθρεπτίστηκε και στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή στα πρώτα 5 λεπτά ( 30-31) . Στην πορεία οι άμυνες έγιναν πιο σφιχτές και πιο επιθετικές οδηγώντας σε αρκετά φάουλ. Αυτή η αλλαγή σκηνικού ευνόησε τους γηπεδούχους και τους επέτρεψε να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41-34.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά με σκοπό να διεκδικήσουν τις πιθανότητες νίκης τους  και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι (42-40) , μη  καταφέρνοντας όμως να διατηρήσουν αυτή τη δυναμική  αφού με 5 λεπτά για λήξη ήταν πίσω με 47-40. Στα τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της DNV, έκαναν διαχείριση του αγώνα κα της μεταξύ τους διαφοράς μη απειλούμενοι μέχρι το τέλος και παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 59-51