Conbulk12129538
Angelicoussis Group191412752

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Conbulk και της Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-52.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 αντίπαλοι μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκε ότι η άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν εξουδετέρωσε τις επιθετικές τους προσπάθειες. Στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, το σκορ ήταν ισόπαλο 5-5. Αν και η συνέχεια προμήνυε ότι οι ομάδες θα συνέχιζαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ , αυτό διαψεύστηκε, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το τρόπο να βρουν σκορ και στο τέλος της πρώτης περιόδου, να βρίσκονται μπροστά με σκορ 12-19.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι ομάδες συνέχισαν να βασίζονται στον ίδιο αμυντικό σχηματισμό. Αυτό ευνόησε τους παίκτες της Angelicoussis Group που κατάφεραν να ωθούν τους αντίπαλους τους σε λάθη και να βρίσκουν εύκολο σκορ με αιφνιδιασμούς φτάνοντας σε επίπεδα double score στα μισά της περιόδου (14-29). Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, έπαιξαν πιο συντηρητικά καθώς το βάθος στο πάγκο και των 2 ομάδων δεν επέτρεπε μεγάλη καταπόνηση των παικτών. Αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες της Conbulk, να ροκανίσουν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-31.

Στο 2ο ημίχρονο, οι ομάδες προσανατολίστηκαν σε δημιουργία οργανωμένων επιθέσεων, κρατώντας το ρυθμό σε ελεγχόμενα επίπεδα θέλοντας ταυτόχρονα να δουν πως μπορούν να επωφεληθούν από αυτή τη κατάσταση. Αυτή η πρακτική μικρή αλλαγή έφερε στην οικονομία του αγώνα με το προβάδισμα των φιλοξενούμενων να αυξάνεται οριακά κατά 2 πόντους ( 26-38) στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, σε μια προσπάθεια να βρουν πιο εύκολο σκορ από την μάχη σώμα με σώμα κοντα στο καλάθι επεδίωξαν να δοκιμάσουν κάποια σουτ έξω από τη γραμμή των 6,25 μέτρων τα οποία δεν είχαν μεγάλο ποσοστό ευστοχίας  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-45.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν τη αντεπίθεση τους ώστε να διεκδικήσουν ότι μπορούσαν από το παιχνίδι. Αρχικά συνέβαλαν καθοριστικά ώστε οι παίκτες της Angelicousssis Group να μείνουν άποντοι για 4 λεπτά και σε δεύτερο χρόνο είδαν τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια επίπεδα  με 5 λεπτά για λήξη 38-45. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ξέμειναν από καύσιμα και ιδέες και η προσπάθεια τους για νίκη κάπου εκεί τελείωσε. Οι φιλοξενούμενοι , κάνοντας τα βασικά, αύξησαν λίγο ακόμα το σκορ τους και με το τελικό 38-52 πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.