54 - 40

26/11/2023 19:30 Commercial League D 23/24 3 40'

Actnet719151354
Φυσικό Αέριο8791640

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας Actnet Tax solutions και της ομάδας του Φυσικού Αερίου οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-40.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά , έχασαν πολλές ευκαιρίες καθώς το σκορ ήταν χαμηλό με 6-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ αργός , συνέχιζαν οι αστοχίες με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-8 παιρνόντας έτσι η δεύτερη ομάδα για ένα πόντο.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα πράγματα κύλισαν με αργό ρυθμό για την δεύτερη ομάδα , αντιθέτως η πρώτη ομάδα ανέβασε το ρυθμό της και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ κάνοντας το 18-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η δεύτερη ομάδα προσπαθούσε να μειώσει όμως η πρώτη ομάδα δεν τα παράτησε και δεν τους άφησε περιθώρια , με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-15.

Στο 3ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν σταθερός καθώς η διαφορά ήταν ίδια και το σκορ ήταν 33-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η ομάδα της Actnet ανέβασε τέμπο και κατάφερε να ξεφύγει και άλλο στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41-24.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους καθώς δεν άφηνε καθόλου περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα να μειώσει και το σκορ ήταν 51-36 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η δεύτερη ομάδα είχε χάσει τον ρυθμό , έχασε πολλές ευκαιρίες , όμως η πρώτη ομάδα εξασφάλισε την νίκη της με την περίοδο να κλείνει με σκορ 54-40 .

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βάσσης Χρήστος με 19 προσωπικούς πόντους και με τον Τσουλουφής Β. με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοστίδης Λευτέρης με 20 πόντους και 11 ριμπαουντ και με τον Διαμαντοπουλος Μανωλης με 10 προσωπικούς πόντους.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ομάδας του Φυσικού Αερίου να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Actnet Tax Solutions να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.