Adidas1715281676
Σ.Υ.Τ.Α.1516151763

Α.Ο.Ν.Α.
Anastaseos, Elliniko 167 77, Greece

Σε έναν αγώνα με όμορφο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, η ομάδα της ADIDAS κατάφερε και απέσπασε την νίκη απέναντι στην ομάδα της ΣΥΤΑ, με τελικό σκορ 76-63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Adidas ξεκίνησε με άμυνα man, ενώ η ΣΥΤΑ επέλεξε άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και πήραν μια διαφορά 9 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά, πιέζοντας για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Από την άλλη πλευρά η ΣΥΤΑ, στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου και στην προσπάθεια της να αλλάξει τα δεδομένα του παιχνιδιού γύρισε σε man, σταμάτησε τους αιφνιδιασμούς της Adidas (με καλές επιστροφές), έβγαλε άμυνες και με αιφνιδιασμούς κατάφερε με ένα run 11-4 να μειώσει την διαφορά σε 2 πόντους στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα χωρίς να έχουν την απαραίτητη υπομονή στις σετ επιθέσεις τους, σε αντίθεση με την ΣΥΤΑ, η οποία επιθετικά προσπαθούσε με υπομονή να σκοράρει μέσα στην ρακέτα του αντιπάλου (αν και με ανάμικτα αποτελέσματα). Χαρακτηριστικό της περιόδου ήταν οι καλές και πιεστικές άμυνες και από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα καμία να μην πάρει κεφάλι στο σκορ και το ημίχρονο να λήξει 32-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν παίζουν man, την ΣΥΤΑ να συνεχίζει να προσπαθεί να σκοράρει μέσα στην ρακέτα (κυρίως με ποσταρίσματα) με αιχμή τον Χασάπη Α., ο οποίος ήταν και και η βασική οργανωτική λύση της ομάδας του. Η κύρια διαφορά όμως της τρίτης περιόδου με τις προηγούμενες δύο, ήταν το γεγονός ότι η Adidas άρχισε να έχει μεγαλύτερη υπομονή και να βρίσκει λύσεις σε σετ επιθέσεις κυρίως με σουτ του Οικονόμου Δ. κάτι που σε συνδυασμό με καλές άμυνες οδήγησε σε μια διαφορά 10 πόντων υπέρ της στα μισά της περιόδου. Η ΣΥΤΑ προσπάθησε να αντιδράσει ξαναγυρίζοντας σε κλειστή άμυνα 2-3, κάτι που έκανε τα πράγματα χειρότερα αφού οι γηπεδούχοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας είχαν ακόμα πιο πολλά ελεύθερα σουτ τα οποία και εκμεταλλεύτηκαν με την διαφορά να κλείνει στους 14 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην ζώνη (κυριολεκτικά από παντού), τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σημάδια κόπωσης και την διαφορά να μένει σταθερά πάνω από 10 πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Adidas να παίρνει μια καθαρή νίκη.

Από την Adidas ξεχώρισαν οι Βουγιούκας Λ. με 27 (4) και Κασσιανός Κ. με 11(3), ενώ από την ΣΥΤΑ οι Καλαμπόκης Β. με 24 και Επικαρίδης Α. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο παίκτης Αναστασίου Γ. της ΣΥΤΑ υπέστη όπως φάνηκε αρχικά εξάρθρωση δαχτύλου, το οποίο ελπίζουμε να μην είναι κάτι παραπάνω από αυτό και του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση.