BETSHOP.GR vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

06/03/2019 20:10 Commercial League B 18/19 9 40'

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της BETSHOP.GR και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το τέμπο ήταν αργό από την αρχή με αποκλειστικά σετ επιθέσεις, η παραγωγή μικρή και το σκορ ήταν 2 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και των δύο ομάδων άρχισαν να λύνονται επιθετικά, το τέμπο ανέβηκε αλλά η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ πήρε διαφορά 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 6 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν σε ζώνη 2 – 3, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες ενώ παράλληλα βρήκαν με πρωταγωνιστή τον Σκομποτή Θ. και λύσεις μπροστά, με αποτέλεσμα να κάνουν σερί 6 – 0 και να ισοφαρίσουν, με το σκορ να γίνεται 12 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η BETSHOP συνέχισε το run και πέρασε μπροστά, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά, οι φιλοξενούμενοι με καλάθια σε αιφνιδιασμούς βρήκαν λύσεις και το ημίχρονο έκλεισε τελικά με σκορ 26 – 25.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, η BETSHOP  στην 3η περίοδο με το καλημέρα μπήκε πιο δυνατά και έκανε run 9 – 0 αλλά στην πορεία οι αντίπαλοι της με πολύ πάθος αντέδρασαν και μείωσαν σε δύο κατοχές όμως η διαφορά ξανά ξέφυγε, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 35 – 25 στα πρώτα 5′ και 49 – 40 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ Α.Ε. έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και μπαίνοντας στο παρκέ με μεγαλύτερη συγκέντρωση έκαναν δικό τους run 0 – 9 (με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βλάχο Α. ο οποίος έβαλε και τους 9 πόντους) και ισοφάρισαν σε 49 – 49 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά η ομάδα της BETSHOP ξαναβρήκε καθαρό μυαλό, ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και με σημαντικό τρίποντο του Σκομποτή Θ. εδραίωσε μία διαφορά 2 κατοχών, οι παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ δεν κατάφεραν να κάνουν ένα τελευταίο comeback, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ραχιώτης Θ., Ζώρης Γ.