21/12/2023 19:30 Shipping League C 23/24 9 40'

Centrofin209111050
A-Ships81152044

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της CENTROFIN και της A-SHIPS οι πρώτοι και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-44.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η ομάδα της CENTROFIN μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα και στηριζόμενη στην καλή επιθετική λειτουργία της σε συνάρτηση με την αστοχία της ομάδας της A-SHIPS κατάφερε να πάρει ένα αρκετά καλό προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (20-8).

Στο 2ο Δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με την δεύτερη ομάδα να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και να τα καταφέρνει , εκμεταλλευόμενοι τα mismatch που είχε  μειώνοντας την διαφορά από τους γηπεδούχους (29-24).

Από την αρχή κιόλας της 3ης περιόδου αναδιοργανώθηκε η πρώτη ομάδα παίζοντας συγκροτημένο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να ανεβάσει την μεταξύ τους διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η ομάδα της A-SHIPS προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε καθώς η πρώτη ομάδα έκανε σωστή διαχείριση του χρόνου και βάζοντας  κάποια μεγάλα σουτ σφράγισε την νίκη της.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καμάρας Ιωάννης (22 πόντους και 11 ριμπάουντ ) και ο Γρηγορίου Ανδρέας (12 πόντους και 7 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χατζηνικολάου Χρήστος (17 πόντους και 8 ριμπάουντ) και ο Ντάλιος Βασίλειος (10 πόντους και 13 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της A-SHIPS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της CENTROFIN να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.