38 - 41

24/02/2016 21:30 League C2 15/16 40'

Collectives71451238
ThinkDigital98131141

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ των Collectives και της Think Digital, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 41.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με κυρίως προσωπικές ενέργειες και χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 2–2 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία οι Collectives συνέχισαν να έχουν επιθετικό πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, με την Think Digital να πιέζει για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, αλλά με βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν χαμηλά ποσοστά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 7– 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με περισσότερη ενέργεια αλλά και πάλι ήταν νευρικές στις επιλογές τους με κυρίως προσωπικές ενέργειες και με το σκορ στα μισά να είναι 12 – 13. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά-σιγά να βρίσκουν εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς, πήραν μια διαφορά 2 κατοχών αλλά στο τελευταίο λεπτό οι αντίπαλοί τους αντέδρασαν και με 3 σερί τρίποντα πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 21 – 17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια, έδειξαν μαχητικότητα, είχαν καλές άμυνες και άρχισαν σιγά-σιγά να ζεσταίνονται επιθετικά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 23 – 24. Στο δεύτερο μισό η Think Digital με ελαφρώς πιο καθαρές τελικές επιλογές πήρε τον έλεγχο του ρυθμού και μια διαφορά 6 πόντων με το σκορ να είναι 23 – 29, 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στα τελευταία 3 λεπτά οι Collectives αντέδρασαν και με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση και επιθετικές λύσεις και πάλι
από την γραμμή των 3 πόντων μείωσαν με την περίοδο τελικά να κλείσει με σκορ 26 – 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι η Think Digital με περισσότερη ενέργεια, με τους Collectives να εξακολουθούν να μην έχουν καλό spacing απέναντι στην ζώνη και το σκορ να είναι 31 – 37 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια, έδειξαν μαχητικότητά με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical, αλλά τους γηπεδούχους αργά αλλά σταθερά να μειώνουν και να ισοφαρίζουν σε 38-38 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Το σκορ παρέμεινε το ίδιο μέχρι και τα τελευταία 24”, όπου οι Collectives είχαν την τελευταία επίθεση του αγώνα, είχαν δύο ευκαιρίες (με επιθετικό ριμπάουντ) να περάσουν μπροστά, αλλά τελικά ήταν άστοχοι, με την Think Digital να κερδίζει φάουλ στην προσπάθειά της να κατέβει το γήπεδο με 4” για λήξη, να οδηγείται σε βολές και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λιακόπουλος Λ. με 12 (3) και Κάλλιος Θ. με 8 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 17 και Μαντάς Ν. με 15 πόντους αντίστοιχα.