35 - 66

14/01/2023 19:00 Group A 22/23 2 40'

Cordia77111035
Grant Thornton1319191566

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Cordia και της Grant Thornton των οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-66.

Στην αρχή του αγώνα οι οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να μπορέσουν να προσαρμοστούν στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η επιλογή τους αυτή είχε επιτυχία καθώς καταδίκαζαν τους αντιπάλους τους σε αστοχία με την ομάδα η οποία ήταν λίγο καλύτερη να είναι η φιλοξενούμενη που ήταν μπροστά με 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφερα να έχουν 5 μαζεμένους ποντους και σε συνδυασμό με το ταυτόχρονη πίεση σε όλο το γήπεδο ανέβασαν τη διαφορά τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 7-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Cordia, έπαιζαν βιαστικά στην επίθεσή τους και έχασαν τη συγκέντρωση στην άμυνα τους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στα μισά της περιόδου να βρίσκονται πίσω με 10-22. Στο υπόλοιπο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Grant Thornton να αποκτούν μια διαφορά ασφαλείας και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 14-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι  συνέχισαν να βγάζουν πολλή ενέργεια στο παρκέ και με αιφνιδιασμούς έβρισκαν το εύκολο σκορ που τους επέτρεψε στο 25ο λεπτό του αγώνα να βρίσκονται μπροστά με 20 πόντους (22-42). Στην πορεία οι γηπεδούχοι φάνηκε πως ειχα χάσει τη μαχητικότητά τους αφού δεν μπορούσαν να κοντράρουν τους αντιπάλους τους και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 25-51 σε βάρος τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες εμφανίστηκαν πιο χαλαροί λόγω της διαφοράς στο σκορ το οποίο αντικατοπτρίστηκε εκεί. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει πλέον τους 30 πόντους διαφορά με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (28-58). Στα εναπομείναντα λεπτά όμως οι παίκτες και των 2 ομάδων έκανε μια τελική προσπάθεια και βελτίωσαν την παραγωγικότητά τους σημαντικά.