37 - 26

07/02/2023 22:00 Commercial League C 22/23 2 40'

Cordia71511437
Lavipharm12010426

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Cordia και της Lavipharm οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-26.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man , ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να καταφέρουν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν φιλοξενούμενη η οποία χάρη σε ένα σερί 6 πόντων στην αρχή του αγώνα κατάφερε να προηγείται με 1-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι παίκτες της Cordia προσπάθησαν αρκετά και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά έστω και λίγο παρά τα λάθη τα οποία έκαναν και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με 7-12 σε βάρος τους

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των γηπεδούχων συνέχισαν με την ίδια διάθεση να παλεύουν σε άμυνα και επίθεση. Τα αποτελέσματα για αυτούς ήταν θετικά αφού από τη μία πλευρά κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στο μηδέν και από την άλλη κατάφεραν να περάσουν εκείνοι μπροστά στο 7ο λεπτό διαμορφώνοντας το 15-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Lavipharm να είναι εμφανώς αποδιοργανωμένoi και να βιώνουν ένα καταστροφικό για αυτούς 10 λεπτό στην διάρκεια του οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 15-0.

Στο δεύτερο ημίχρον,ο οι παίκτες της Lavipharm με ένα σερ;i 4 πόντων έδειξαν σημάδια αποτελεσματικής επιθετικότητας και ανάκαμψης αλλά οι γηπεδούχοι έβαλαν ένα φρένο σε αυτό και απαντώντας, προηγούνταν με 28-16 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν συνεχώς να μειώσουν αλλά η αστοχία τους στεκόταν εμπόδιο κάτι το οποίο βόλευε τους γηπεδούχους που  έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σημαντικό προβάδισμα νίκης (33-22).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και οι γηπεδούχοι έμειναν και 2 λεπτά χωρίς καλάθι οι φιλοξενούμενοι δεν στάθηκαν ικανοί να το εκμεταλλευτούν και σε ένα κλίμα γενικότερης αστοχίας το σκορ ήταν 35-24 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά η ποιότητα του αγώνα είχε πέσει λόγω της εμφανές κούρασης παικτών αλλά και της διαφοράς στο σκορ αφού δεν υπήρχε τίποτα να διεκδικηθεί και έτσι οι παίκτες της Cordia κατάφεραν να πάρουν μια εύκολη νίκη με διψήφια διαφορά.