38 - 66

17/12/2022 15:00 Group A 22/23 7 40'

Cordia7814938
Mytilineos1420122066

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Cordia και της Mytilineos οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-66.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man, με σκοπό να αποκτήσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Οι ομάδες επέλεγαν οργανωμένες επιθέσεις ωστόσο αυτό για 3 λεπτά δεν βοηθούσε την παραγωγικότητά τους. Η ομάδα του ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν φιλοξενούμενη η όποια μέ ένα σερί  5 πόντων έχτισε ένα αρχικό προβάδισμα 6-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια βελτίωσαν την παραγωγικότητα τους και κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά με νταμπλ σκορ (7-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cordia, δεν μπορούσαν να βρούν το δρόμο προς αντίπαλο καλάθι και ταυτόχρονα η άμυνά τους εμφανιζόταν πολύ ευάλωτη που τους έφερε αντιμέτωπους με μεγάλη διαφορά από νωρίς αφού στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν 7-25. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως, ο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και με ένα επιμέρους σκορ 8-9 οδηγηθήκαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της κορδία ήταν μεταμφιεσμένοι προς το καλύτερο και μ ένα αρχικό σερί 4 πόντων κατάφεραν να μειώσουν τη σε βάρος τους διαφορά αρκεί είχαν πολύ δρόμο να καλύψουν με το σκορ να είναι 25-38 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως η προσπάθειά τους αυτή δεν είχε συνέχεια. Οι παίκτες της Mitilineos, αντέδρασαν και ανέβασαν ξανά τη διαφορά περίπου στα ίδια επίπεδα με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-46).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να πατούν το γκάζι και συνεχώς ανέβαζαν την διαφορά η οποία έχει φτάσει τους 25 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (34-59). Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κουρασμένοι για να μπορέσουν να φέρουν ιδιαίτερες αντιστάσεις και το μόνο το οποίο κατάφεραν ήταν να πετύχουν μόλις 4 πόντους μέχρι το σφύριγμα της λήξης.