DEL TANGO – ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ

27/11/2016 16:00 League C1 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της TANGO και της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι η Βιοιατρική από την αρχή βασίστηκε σε σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με την Tango η οποία σημάδεψε το ζωγραφιστό των αντίπαλων, με αποτέλεσμα να έχει καλύτερα ποσοστά και να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 9–7 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η Βιοιατρική συνέχισε να επιλέγει σχεδόν αποκλειστικά στατικά σουτ 3 πόντων, με την Tango να συνεχίζει να ψάχνει τις σωστές τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα να ανεβάζει το προβάδισμα σε 3 κατοχές, με τις άμυνες να δυναμώνουν, τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει 11 τρίποντα μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου με 2 διαδοχικά τρίποντα του Μακρόπουλου Χ. καταφέραν να πάρουν το προβάδισμα και η περίοδος τελικά να κλείσει με σκορ 12 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Βιοιατρική συνέχισε το run, με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να συνεχίζουν να έχουν καλό ρυθμό επιθετικά, αλλά να είναι άστοχοι, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να βγάλουν διαδοχικές άμυνες και με αιχμές τους Γιαννακά Ι. και Πιτένη Α. να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς και να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών, με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 15 – 23. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την Tango να έχει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, την Βιοιατρική να τροφοδοτεί συνεχώς αιφνιδιασμούς και να ανεβάζει το προβάδισμα σε 10 πόντους αλλά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν ένα mini run 6 – 0 στο τελευταίο λεπτό και να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 21 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα στο παρκέ, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι έδειξαν μαχητικότητα και καθαρό μυαλό, είχαν καλύτερες τελικές επιλογές και ποσοστά από τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν με το σκορ να είναι 31 – 31 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η Βιοιατρική βρήκε λύσεις στις οργανωμένες επίθεσεις από τον Πιτένη Α., η Tango συνέχισε να έχει πιο καθαρό μυαλό και παρότι είχε λιγότερα επιθετικά όπλα κατάφερε να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ και να μείνει κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 37 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα, αλλά η Tango να συνεχίζει να έχει πιο σωστές επιλογές (αλλά με χαμηλά ποσοστά), η Βιοιατρική συνέχισε να βασίζεται σε σουτ 3 πόντων, χωρίς κίνηση μακριά από την μπάλα (με τα ποσοστά της να είναι πολύ χαμηλά), το παιχνίδι να έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό και το σκορ να είναι 37 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Tango συνέχισαν να βρίσκουν ρυθμό, βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας, και με διαδοχικές assist ισοφάρισαν σε 43 – 43 με 3 λεπτά για λήξη, ενώ στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν μεγαλύτερη θέληση από τους αντιπάλους τους, σχεδόν όλα τα καλάθια τους ήταν προιόν assist και έχοντας πολυπρόσωπη επίθεση πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 50 – 43 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η Βιοιατρική δεν άφησε το παιχνίδι και έδειξε μαχητικότητα, αλλά η Tango διατήρησε καθαρό μυαλό, γύρισε τη μπάλα, ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών και πήρε τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακάς Ι. με 19 και Φούκας Δ. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γιαννακάς Ι. με 12 (3) και Πιτένης Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.