61 - 64

22/02/2017 21:30 League A 16/17 40'

Deree1416171461
Mari Recycling1614161864

Σε έναν αγώνα μεταξύ του DEREE και της MARI RECYCLING (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή η ομάδα της Mari μπήκε με καλύτερα πατήματα και πιο ζεστή στα μακρινά σουτ, ξεκινώντας με σκορ 5–0 στο πρώτο λεπτό, τους γηπεδούχους να μην έχουν καλό ρυθμό στις οργανωμένες επιθέσεις, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με πολύ καλή κίνηση μακριά από την μπάλα και πολύ πολυπρόσωπη επίθεση πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 6–13 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες του Deree πίεσαν το τέμπο του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές επιστροφές με αποτέλεσμα το παιχνίδι να συνεχίσει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την ομάδα της Mari , αλλά το Deree βρίσκοντας λύσεις στο τελευταίο λεπτό με διαδοχικές assist του Ραλλάκη Χ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 14 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Κριτσαντώνη Π. πέρασαν μπροστά στο σκορ, ενώ παράλληλα δυνάμωσαν την αμυνά τους με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες και να τις μετατρέψουν σε αιφνιδιασμούς, με τους παίκτες Mari να βασίζονται υπερβολικά σε isos του Παπαδημητρίου Δ., τις δύο ομάδες να χαρακτηρίζονται από βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη και το σκορ να είναι 23 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες βελτίωσαν αισθητά τις τελικές επιλογές τους, βρήκαν τους ελεύθερους παίκτες και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 30 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι μπήκαν ζεστοί από την γραμμή των 3 πόντων, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πίεσαν τον ρυθμό του αγώνα με αιχμή τους Κριτσαντώνη Π. και Ραλλάκη Χ., με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών, τους παίκτες της Mari να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές και να είναι σχετικά στατικοί στις σετ επιθέσεις τους, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι σημάδεψαν το ζωγραφιστό και βρήκαν διαδοχικές λύσεις από τον Πρίφτη Ι., με το σκορ να είναι 43 – 34 στα πρώτα 5  λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να λύνονται επιθετικά, άρχισαν να βελτιώνουν τις αποστάσεις τους και να βρίσκουν διαδοχικά τρίποντα σε ρυθμό (από τους Παπαδημητρίου Δ., Παπανόγλου Δ. και Σπύρου Ι.) με αποτέλεσμα να μειώσουν σε μία κατοχή και η περίοδος να κλείσει με σκορ 47 – 46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες της Mari με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και πολύ καλά ποσοστά από την γραμμή των 3 πόντων συνέχισαν το run, πέρασαν μπροστά στο σκορ ενώ παράλληλα συνέχισαν να παίζουν καλή και καθαρή άμυνα παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να βλέπουν όλες τις τελικές επιλογές τους να είναι υπό πίεση και το σκορ να είναι 51 – 55 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιβάλλουν αργό ρυθμό στο παιχνίδι, ποστάροντας τους ψηλούς τους, συνεχίζοντας να βρίσκουν τα ελεύθερα τρίποντα, ενώ παράλληλα συνέχισαν να περιορίζουν το Deree σε μακρινά σουτ και να διατηρούν έτσι προβάδισμα 2–3 κατοχών με το σκορ να είναι 52 – 60 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι παίκτες του Deree πίεσαν, έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα αλλά και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν καθαρό μυαλό, τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά 2+ κατοχών παίρνοντας την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πρίφτης Ι. με 11 και Πηλοίδης Λ. με 8, είναι από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδημητρίου Δ. με 21 (2) και Παπανόγλου Δ. με 12 (3) πόντους αντίστοιχα.