56 - 58

03/11/2018 15:30 Elite League 18/19 1 40'

Deree131691856
Elpen169161758

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ του DEREE  και της ELPEN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ και έβγαλαν ενέργεια σε όλες τις φάσεις, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά η ELPEN με πιο καθαρές τελικές επιλογές και περισσότερες assist διαμόρφωσε το σκορ σε 3 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο ανέβηκε οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες, το DEREE ευνοήθηκε από αυτό και μείωσε σε μία κατοχή, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αιχμή τον Αντωνόπουλο Φ., οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να παίζουν πειθαρχημένο μπάσκετ αλλά αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα και είδαν το σκορ να γίνεται 16 – 23 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές είχαν ωραίες και θεαματικές φάσεις αλλά η ELPEN με ένα run στο τελευταίο λεπτό μείωσε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το DEREE με το καλημέρα άσκησε press, οι αντίπαλοι του όμως αντέδρασαν καλά και διατήρησαν καθαρό μυαλό και με τρίποντο του Μανωλιάδη Λ. πέρασαν μπροστά και ιπήραν προβάδισμα 2 κατοχών, οι γηπεδούχοι χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και το σκορ ήταν 30 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το DEREE συνέχισε το press με παγίδες αλλά αυτή την φορά κατάφερε να βγάλει  άμυνες και να τις μετατρέψει σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσει σε μία κατοχή και η περίοδος να κλείσει με σκορ 38 – 41.

Στο Τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ελέζογλου Δ. ισοφάρισαν, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρέςνα παίζουν εξαιρετικό και καθαρό μπάσκετ, οι δύο ομάδες πήγαν neck and neck, με το σκορ να είναι 45 – 45 στα πρώτα 3 λεπτά και με goal foul τρίποντο του Μανωλιάδη Λ. το σκορ έγινε 46 – 51 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, οι δύο αντίπαλοι έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και εκτέλεσαν τα συστήματα τους, με το σκορ να είναι 52 – 53 με 2′, με goal foul του Αντωνόπουλου Φ. το DEREE πέρασε μπροστά, με το σκορ να είναι 56 – 53 με 1:20′ και με τεράστιο τρίποντο του Μανωλιάδη Λ. 56 – 56 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι αστόχησαν και η ELPEN πήρε την κατοχή με 43” και από την γραμμή των βολών έκανε το 56 – 58, οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση με 23” στην οποία είχαν δύο ευκαιρίες να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση ή να κερδίσουν αλλά ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα η ομάδα της ELPEN να πάρει τελικά μία σπουδαία Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος Φ. με 21 (4) και Ελέζογλου Δ. με 10 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μανωλιάδης Λ. με 22 (3) και Βλασσόπουλος Μ. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κούλης Χ., Κούλης Κ.

Βλασσόπουλος Μάνος (Αρχηγός ELPEN)

”Σαν πρωτάρηδες στην κατηγορία και με πρώτο αντίπαλο τους περσινούς πρωταθλητές σίγουρα υπήρχε ένα άγχος για την πρεμιέρα, το οποίο ξεπεράστηκε γρήγορα όταν είδαμε ότι ήμασταν συγκεντρωμένοι, ελέγχαμε τον ρυθμό και ήμασταν πάντα κοντά στο σκορ.

Χαρήκαμε πάρα πολύ για την νίκη γιατί ήταν απέναντι σε μια πολύ καλή και δυνατή ομάδα και ευελπιστούμε να συνεχίσουμε έτσι ώστε να είμαστε μια ανταγωνιστική ομάδα στην κατηγορία! Πολλά μπράβο σε όλους και εύχομαι καλή  Χρονιά και πάνω απ όλα με υγεία”