DHL – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

30/01/2016 15:30 League A 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της DHL και του ΔΣΑ (ο οποίος αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΔΣΑ μπήκε με περισσότερη ενέργεια, καλύτερες άμυνες και περισσότερη συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά, αλλά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 12 – 12. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο ΔΣΑ γύρισε την άμυνα σε man, ενώ στην επίθεση συνέχισε να βασίζεται σε picks στην μπάλα και έχοντας καλό spacing, ενώ η DHL συνέχισε να ψάχνει σουτ 3 πόντων με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι κοντά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με χαμηλά ποσοστά αλλά με τον αγώνα να παίρνει σιγά-σιγά γρήγορο τέμπο, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές. Παρόλα αυτά ο γρήγορος ρυθμός έδειξε να ευνοεί ελαφρά την DHL, ενώ αμυντικά και οι δύο ομάδες άρχισαν να γίνονται πιο psysical με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 23 – 20. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 3–2, αλλά συνέχισαν να έχουν χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα σε αντίθεση με την DHL που με ένα run 7–0 πήρε μια διαφορά 10 πόντων με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 32 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά, με καλές και psysical όμως άμυνες και χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά. Σιγά-σιγά όμως ο ΔΣΑ έδειξε μεγαλύτερη μαχητικότητα, έβγαλε άμυνες, τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε δύο κατοχές στα μισά της περιόδου και σε 2 πόντους 4 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στην πορεία η DHL αντέδρασε και κυρίως με isos του Παπαδάκη Θ. ανέβασε την διαφορά στους 6, τις δύο ομάδες να έχουν ζεσταθεί στα τελευταία δύο λεπτά από την γραμμή των 3 πόντων και την περίοδο να κλείνει με σκορ 46 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η DHL με το καλημέρα μπήκε με καλύτερα ποσοστά στα μακρινά σουτ και στα σουτ τριών πόντων απέναντι στην κλειστή ζώνη και πήρε μια διαφορά 11 πόντων. Ο ΔΣΑ γύρισε σε man, έδειξε μαχητικότητα, πίεσε και πάλι για αιφνιδιασμούς και μείωσε σε 7 πόντους στα μισά της περιόδου. Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι έχοντας πιο πολλές λύσεις, ανέβασαν και πάλι ταχύτητα (και το προβάδισμα) και διατήρησαν την διαφορά στο + 10 πόντους και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκης Θ. 24 και Μπουτσικάκης Π. με 15 (5), είναι από τους φιλοξενούμενους οι Μιντζιάς Α. με 22 (4) και Παπαδάκος Λ. με 7 πόντους αντίστοιχα.