DHL169141352
Frezyderm813141348

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στο παιχνίδι της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και της FREZYDERM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 48.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά περιορίστηκαν σε στατικά σουτ 3 πόντων με χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 2 – 2 στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί όμως η ομάδα της DHL άρχισε να ποστάρει τους ψηλούς της και βρήκε διαδοχικές λύσεις από τον Τσούνη Μ. με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ να είναι 7 – 2 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και με επιθετικό ριμπάουντ και 2 βολές του Χαλατσιάδη Β. ανέβασαν την διαφορά στις 3 κατοχές, με τους παίκτες της Frezyderm όμως να ξυπνάνε στα τελευταία 2 λεπτά και με διαδοχικά drives και assist του Ψαρρού Γ. βρήκαν λύσεις με την περίοδο όμως να κλείνει με σκορ 16 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις 2 πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί επιθετικά στα πρώτα λεπτά αλλά με τις άμυνες να δυναμώνουν, την Frezyderm να ευνοείται από αυτό και με 4 σερί πόντους από βολές μείωσε σε 4 πόντους, η DHL βασίστηκε αποκλειστικά σε σουτ 3 πόντων και έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά, η Frezyderm με αιχμή τον Γκοτζή Ν. πίεσε και για αιφνιδιασμούς και μείωσε σε 2, με το σκορ να είναι 18 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Μπουτσικάκη Π. ανέβασαν και πάλι το προβάδισμα σε 3 κατοχές, τους αντιπάλους τους όμως να συνεχίζουν να δείχνουν μεγαλύτερη υπομονή επιθετικά και με πρωταγωνιστή τόσο οργανωτικά όσο και εκτελεστικά τον Ψαρρό Γ. μείωσαν εκ νέου σε 2 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της DHL μπήκαν με καλύτερα πατήματα στο παρκέ, άσκησαν πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και στις πρώτες πάσες, έβγαλαν άμυνες και πίεσαν για αιφνιδιασμούς αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν καλά, ανέβασαν και αυτοί την ενέργεια τους αμυντικά και ακολούθησαν το γρήγορο τέμπο και με 2 σερί τρίποντα από τους Ψαρρό Γ. και Κουμουτσάκο Π. μείωσαν σε έναν πόντο στα πρώτα 6 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η DHL συνέχισε να βασίζεται υπερβολικά σε τρίπονα, έχοντας πολύ χαμηλά ποσοστά, η Frezyderm συνέχισε να έχει πιο ορθολογικές επιθέσεις αλλά παρόλα αυτά και αυτή δεν είχε καλά ποσοστά αλλά έμεινε κοντά και με εύστοχο τρίποντο του Γκοτζή Ν. έκλεισε την περίοδο με σκορ 39 – 35.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή με καλύτερο επιθετικό προσανατολισμό, προτίμησαν σετ επιθέσεις και σημάδεψαν και πάλι τους ψηλούς τους, με αποτέλεσμα να βελτιώσουν τα ποσοστά τους ξαναπαίρνοντας προβάδισαμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους όμως να συνεχίζουν να δέιχνουν μεγάλη μαχητικότητα και να μην αφήνουν το παιχνίδι και συνεχίζοντας να βρίσκουν λύσεις από επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς  έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 45 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν εμφανή σημάδια κόπωσης, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, η Frezyderm άσκησε press στο μισό και με 2 σερί μεγάλα τρίποντα του Ψαρρού Γ. διαμόρφωσε το σκορ σε 49 – 48 με 46” για λήξη και κατοχή για DHL. Στην συγκεκριμένη κατοχή παρόλα αυτά η DHL και πάλι με καλή συνεργασία των ψηλών της και καλάθι του Καρμογιάννη Κ. διαμόρφωσε το σκορ σε 51 – 48 με 34” και κατοχή για Frezyderm στην οποία οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην διαδικασιά των φάουλ και η ομάδα της DHL να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρμογιάννης Κ. με 16 και Χαλατσιάδης Β. με 9, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 19 (4) και Κασαπάς Γ. με 2 πόντους αντίστοιχα.