Date Time Season Full Time
21/05/2017 14:30 16/17 40'

DHL2117232081
KPMG1429173090

Στον Αγώνα μεταξύ της DHL (η οποία αγωνίστηκε με απουσίες λόγω τραυματισμών) και της KPMG, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφωνεται στο τελικό 81 – 90.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά στο πρώτο λεπτό, αλλά στην πορεία η DHL πίεσε για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με την KPMG να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη αλλά βρήκε παραγωγή από την γραμμή των βολών και έμεινε κοντά με το σκορ να είναι 6 – 5 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της DHL μετετρέποντας τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Παπαδάκη Θ. ξαναπήραν προβάδισμα 2 κατοχών, οι παίκτες της KPMG συνέχισαν να προσπαθούν να σπάσουν την ζώνη κυρίως από την γραμμή των 3 πόντων, έχοντας πολύ χαμηλά ποσοστά, με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να ανεβαίνει και η περίοδος να κλείνει με σκορ 21 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στα πρώτα 2 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην έχουν καθαρές επιλογές απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, η DHL έβγαλε διαδοχικές άμυνες και κυριάρχησε στα ριμπάουντ αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί επιθετικά με αποτέλεσμα αργά αλλά σταθερά οι αντίπαλοι τους να βρουν ρυθμό μειώνοντας σε μία κατοχή, οι δύο ομάδες λύθηκαν επιθετκά μετά τα πρώτα 2 λεπτά (με πρωταγωνιστές τους Παπαδάκη Θ. και Χρυσάγη Ι.), με το σκορ να είναι 29 – 25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και πάλι το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, η DHL όμως άρχισε να βασίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε isos του Παπαδάκη Θ., η KPMG άσκησε press, ενώ με πολύ καλό οργανωτικό παιχνίδι του Δεληγιάννη Α. προσαρμόστηκε απέναντι στην ζώνη και με εύστοχο τρίποντο του Καλλινίδη Θ. ισοφάρισε, η DHL γύρισε σε άμυνα man και τελικά με buzzer beater τρίποντο του Χρυσάγη Ι. το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38 – 43.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με assist ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές, με την DHL να συνεχίζει να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες και να μένει χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά, σε αντϊθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι με την συμβολή του Δεληγιάννη Α. συνέχισαν να έχουν μεγαλύτερη παραγωγή από assist, ανέβασαν το προβάδισμα σε 10 πόντους και το σκορ ήταν 45 – 55 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η DHL γύρισε και πάλι σε ζώνη 3 – 2 και έβγαλε τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους, ενώ επιθετικά ο Παπαδάκης Θ. πήρε φωτιά και έδωσε συστηματικές λύσεις στην ομάδα του η οποία κάνοντας ένα run 9 – 0 στα τελευταία 2 λεπτά πέρασε μπροστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 61 – 60.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Παπαδάκη Θ. η DHL ανέβασε το προβάδισμα σε 3 πόντους αλλά πολλοί από τους παίκτες της άρχισαν να φορτώνονται με 4 φάουλ (και έχοντας μόλις 7 παίκτες άρχισε να αντιμετωπίζει αμυντικό πρόβλημα), με την KPMG να το εκμεταλλεύται στο έπακρο και πιέζοντας παράλληλα για αιφνιδιασμούς έκανε ένα run 8 – 0, πήρε προβάδισαμα 3 κατοχών και το σκορ ήταν 67 – 76 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της DHL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, να βρίσκουν επιθετικές λύσεις (έχοντας σε τεράστια μέρα τον Παπαδάκη Θ.) αλλά παράλληλα είδαν 3 παίκτες να κάθονται στον πάγκο με 5ο φάουλ (παίζοντας στο τελευταίο 1:30” με 4 παίκτες) και τους παίκτες της KPMG να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα 2 – 3 κατοχών, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκης Θ. με 55 (3)! και Μπουτσικάκης Π. με 12 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Αγγέλου Θ. με 33 και Χρυσάγης Ι. με 20 (3) πόντους αντίστοιχα.