42 - 58

03/12/2016 17:00 League B1 16/17 40'

Chronotechnica Dinosaurs106131342
Φ.Σ.Α.1320141158

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ των DINOSAURS  και του ΦΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι με το καλημέρα ο ΦΣΑ μπήκε πιο δυνατά και με καλύτερα πατήματα και στις 2 πλευρές του γηπέδου, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται νευρικοί και χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά, το παιχνίδι να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και το σκορ να είναι 3–10 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν καλό spacing και να κυκλοφορούν την μπάλα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι δεν είχαν καλό ρυθμό επιθετικά με αποτέλεσμα να συνεχίσουν να έχουν χαμηλά ποσοστά και να βλέπουν τον ΦΣΑ να παίρνει διψήφια διαφορά. Παρόλα αυτά οι παίκτες των Dinosaurs αντέδρασαν στα τελευταία 2 λεπτά, κατάφεραν να βγάλουν διαδοχικές άμυνες και να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς κάνοντας ένα run 7–0 και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 10 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά αλλά με τον ΦΣΑ αργά αλλά σταθερά να επιβάλει το ρυθμό του, να βρίσκει εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς και να κάνει με τη σειρά του ένα run 8–0 στα πρώτα 4 λεπτά, ανεβάζοντας το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με το σκορ να είναι 12-25 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες με χαμηλά ποσοστά, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, το παιχνίδι σε οργανωμμένες κυρίως επιθέσεις, τους γηπεδούχους να βελτιώνονται επιθετικά αλλά και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να έχουν περισσότερη συγκέντρωση και στο παρκέ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 16 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές επιθετικά στην αρχή, με τους γηπεδούχους όμως να βγάζουν ενέργεια, να μειώνουν ελαφρώς αλλά και με τον ΦΣΑ σιγά σιγά να βρίσκει ρυθμό στο σετ και να διατηρεί προβάδισμα 10+ πόντων καθόλη την διάρκεια της περιόδου η οποία έκλεισε τελικά με σκορ 29 – 47. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα, τους φιλοξενούμενοπυς να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλάχος Ι. με 16 (1) και Μουρμούρης Π. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ρηγόπουλος Σ. με 17 και Μάγλος Ε. με 15 πόντους αντίστοιχα.