18/11/2018 18:40 Commercial League A 18/19 3 40'

Chronotechnica Dinosaurs1121101557
Intersport1413131959

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της INTERSPORT, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, επέλεξαν σετ επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και το σκορ ήταν 7 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι επικράτησε γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι αλλά οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν ελαφρώς από αυτό, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Βλάχου Α. και τρίποντο του Μουρμούρη Π. οι DINOSAURS ισοφάρισαν και αμέσως μετά με τρίποντο του Βλάχου Α. πέρασαν μπροστά, με το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις, η INTERSPORT αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αλλά οι αντίπαλοι τους δεν το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και το σκορ ήταν 23 – 20 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και ελεύθερο μπάσκετ, με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν διαφορά 1 – 3 κατοχών με τα ποσοστά να είναι καλά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές ήταν νευρικοί στις τελικές τους επιλογές, μένοντας χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά ενώ στην πορεία οι άμυνες παρέμειναν καλές, τα ποσοστά χαμηλά, αλλά η INTERSPORT μείωσε και το σκορ ήταν 35 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από πολλά αβίαστα λάθη, οι DINOSAURS διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, όμως στα τελευταία 2  λεπτά οι γηπεδούχοι πρέσαραν την μπάλα αλλά με 7 σερί πόντους ο Πατάγιας Β. κράτησε επιθετικά την ομάδα του και η περίοδος έκλεισε με σκορ 42 – 40.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, η INTERSPORT με τρίποντο του Μπέλλου Κ.πέρασε μπροστά, οι αντίπαλοι της δεν είχαν καλό επιθετικό προσανατολισμό απέναντι σε άμυνα ζώνης βασιζόμενοι κυρίως σε προσωπικές ενέργειες αλλά αμυντικά άσκησαν και πάλι press με παγίδες, με το σκορ να είναι 44 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν neck and neck και έβγαλαν ενέργεια σε κάθε φάση αλλά οι φιλοξενούμενοι με πιο καθαρό μυαλό και μεγαλύτερη παραγωγή από assist διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών με το σκορ να είναι 57 – 58 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό παρόλα αυτά οι άμυνες κυριάρχησαν, οι DINOSAURS δεν κατάφεραν να σκοράρουν και η ομάδα της INTERSPORT πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλάχος Α. με 18 (3) και Μουρμούρης Π. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπέλλος Κ. με 21 (2) και Πατάγιας Β. με 17 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αργυρούδης Μ., Ζώρης Γ.

Σακαρέλλος Κωνσταντίνος (Παίκτης INTERSPORT)