20/01/2019 18:40 Commercial League A 18/19 9 40'

Chronotechnica Dinosaurs2125181478
Kaizen Gaming 21519142371

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C.και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι έκαναν δυναμικό ξεκίνημα και με γρήγορες επιθέσεις και 2 τρίποντα του Τζίμα Κ. ξεκίνησαν με σκορ 4 – 12 στα πρώτα 2,5′, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με δικό τους run 5 – 0 και το σκορ έγινε 9 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι DINOSAURS με καλή κυκλοφορία της μπάλας επέκτειναν το run σε 10 – 0, πέρασαν μπροστά και με 2 κλεψίματα του Μουρμούρη Π. πήραν διαφορά 2 κατοχών, οι αντίπαλοι τους κόλλησαν επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 21 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες και ήταν σχετικά χαλαρές, οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις, έψαξαν τα σουτ 3 πόντων, έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και είχαν καλή επιθετική παραγωγή με το σκορ να διαμορφώνεται σε 34 – 28 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου η STOIXIMAN γύρισε σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και με διαδοχικές άμυνες και καλάθια σε αιφνιδιασμούς μείωσαν σε 36 – 34 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και πάλι και με 5 σερί πόντους του Μποτοζή Μ., πολλές assist και συνολικό run 10 – 0 έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 46 – 34.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ωραίο μπάσκετ, με τους παίκτες των DINOSAURS να ευνοούνται από αυτό το παιχνίδι ανεβάζοντας την διαφορά σε 15+ πόντους νωρίς στην 3η περίοδο (η οποία έκλεισε με σκορ 64 – 48) και τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου (14 – 23) και κατάφεραν να μειώσουν σε 6 πόντους με 1,5′ για λήξη αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μποτοζής Μ. με 16 (3) και Μουρμούρης Π. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζίμας Κ. με 24 (5) και Δαγκωνάκης Ν. με 19 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Ρηγόπουλος