75 - 23

11/11/2018 18:30 Commercial League A 18/19 2 40'

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της THALPIS HELLAS (η οποία αγωνίστηκε με μόλις 6 παίκτες και σημαντικές απουσίες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 75 – 23.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα από την αρχή, πίεσαν την μπάλα και με διαδοχικά κλεψίματα και καλάθια σε αιφνιδιασμούς πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 11 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν την επιθετική αποτελεσματικότητα των αντιπάλων, οι οποίοι με εξαιρετική παραγωγή από assist ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 26 – 7.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της THALPIS να βγάζουν ενέργρεια και να δέιχνουν μαχητικότητα έως το τέλος αλλά ταυτόχρονα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες των DINOSAURS να παίζουν καλό και ομαδικό μπάσκετ διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας έως το τέλος και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μουρμούρης Π. με 13 και Βλάχος Α. με 12 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κιάμος Β. με 6 (1) και Καραπέτσας Σ. με 7 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογριάς, Αντωνόπουλος