Chronotechnica Dinosaurs1911102060
Esa Security1617121964

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoff μεταξύ των DINOSAURS και της ESA SECURITY, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή και επέλεξαν οργανωμένες αλλά γρήγορες επιθέσεις, με το γρήγορο τέμπο όμως να ευνοεί ελαφρά τους γηπεδούχους, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 9 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια με 2 σερί τρίποντα από τους Μανώλη Κ. και Παληό Χ. η ESA πέρασε μπροστά, τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να λύνονται επιθετικά, να έχουν καλά ποσοστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, με τον γρήγορο ρυθμό να ευνοεί και πάλι τους Dinosaurs αλλά η ESA μετά τα πρώτα 3 λεπτά κοντρόλαρε το παιχνίδι, επέλεξε μεγάλες επιθέσεις και έλεγξε τα ριμπάουντ με την συμβολή του Καπράλου Α. και το σκορ ήταν 24 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες παρουσιάστηκαν νευρικοί επιθετικά, οι άμυνες δυνάμωσαν και είχαν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 2 λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε τελικά με σκορ 30 – 33.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με το τέμπο να παραμένει το ίδιο, οι παίκτες έπαιξαν καλό, ομαδικό και καθαρό μπάκετ, με καλή παραγωγή από assist και ποσοστά, αλλά η ομάδα της ESA με μεγάλο πρωταγωνιστή επιθετικά τον Παληό Χ. κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 2+ κατοχών σε σχεδόν όλη την διάρκεια του ημιχρόνου, τους παίκτες των Dinosaurs όμως να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και κατάφεραν να μειώσουν σε μία κατοχή στα τελευταία 2 λεπτά (με το σκορ να είναι 56 – 58 με 2′ και 57 – 59 με 1′ για λήξη), αλλά τελικά οι παίκτες της ESA διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μουρμούρης Π. με 16 και Μυκωνιάτης Κ. με 15, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παληός Χ. με 30 (5) και Κανάκης Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.