56 - 33

14/11/2018 21:30 Super League A 18/19 3 40'

DNV1514121556
Δ.Σ. Πειραιά10311933

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της DNVGL και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 33.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η DNVGL μπήκε με καλύτερα πατήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με 3 σερί κλεψίματα και καλάθια στον αιφνιδιασμό από τον Μακρή Ι. πήρε προβάδισμα 6 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά, με το σκορ να είναι 8 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά ο ΔΣΠ ζεστάθηκε, σημάδεψε τον Σκαρίμπα Ε. και με 6 σερί πόντους από τον ίδιο μείωσε σε μία κατοχή, με τους γηπεδούχους να χάνουν το καθαρό μυαλό και να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη αλλά κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν από την αρχή, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία οι γηπεδούχοι και πάλι με 2 σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμούς πήραν διαφορά 3 κατοχών, με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και να βλέπουν την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα και το σκορ να είναι 23 – 10  στα μισά της περιόδου και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 13.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΔΣΠ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της DNVGL να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 20 και Προβατάς Γ. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σκαρίμπας Ε. με 8 και Κυνηγάκης Κ. με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Χρηστίδης Π.