18/01/2024 22:00 Shipping League 23/24 8 40'

Team1234OTT
EastMed031409190954
Navarino090515160651

Στον Αγώνα της 8ης  Αγωνιστικής μεταξύ της Eastmed και της Navarino οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-51.

Στη 1η περίοδο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν με ζώνη άμυνας και είχαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Το σκορ κυμαινόταν 0-0 στα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα , στην συνέχεια όμως η δεύτερη ομάδα κατάφερε να κάνει ένα σερί 0-7.Στην συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχοι καθώς το σκορ ήταν χαμηλό στη λήξη της 1ης περιόδου (3-9).

Στη 2η περίοδο η πρώτη ομάδα αυτή την φορά κάνει ένα σερι 3-0 και καταφέρνει να έρθει το σκορ για ένα τρίποντο διαφορά. Στην πορεία έρχεται το come back για την πρώτη ομάδα καθώς κάνει ένα 5-0 και στην συνέχεια 7-0 και φέρνει μπροστά την ομάδα της (17-14).

Στη 3η περίοδο τα δεδομένα αλλάζουν στα 5 πρώτα λεπτά καθώς και οι δύο ομάδες έρχονται σε ισοπαλία (19-19). Μετά από λίγο η δεύτερη ομάδα με την ψυχραιμία που είχε καταφέρνει να ξαναπεράσει μπροστά και να αφήσει 4 πόντους διαφορά (26-29).

Στη 4η περίοδο η πρώτη ομάδα κατάφερε ακόμα μια φορά να περάσει μπροστά κάνοντας σερί 7-0 και 9-0 στα πρώτα πέντε λεπτά (37-32). Τα πράγματα άλλαξαν όταν η δεύτερη ομάδα κατάφερε να ισιώσει το παιχνίδι να είναι ισόπαλες με 45-45 και να καταφέρνουν το παιχνίδι να το πάνε στην παράταση. Στην παράταση οι φάσεις ήταν πολύ καλές καθώς ήταν ένα δίκαιο παιχνίδι. Πήγαιναν πόντο-πόντο , όμως η πρώτη ομάδα στην κρίσιμη στιγμή έδειξε πείσμα και μαχητικότητα και κατάφερε να κερδίσει με τελικό σκορ 54-51.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Προμπονάς Γεώργιος (12 πόντους και 12 ριμπάουντ) και  Αντωνάκος Θεόδωρος (11 πόντους και 7 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσιάκας Θανάσσης (19 πόντους και 8 ριμπάουντ) και ο Βουγιούκας Αλέξανδρος( 17 πόντους και 23 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Navarino να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Eastmed να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.