28/03/2024 19:30 Shipping League C 23/24 16 40'

Edge Maritime8114730
Centrofin192113962

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της CENTROFIN απέναντι στην ομάδα της EDGE MARITIME, την οποία και κέρδισε με το εντυπωσιακό 63-31 συνεχίζοντας νικηφόρα το ταξίδι της προς την κορυφή της Shipping League B βελτιώνοντας το εντυπωσιακό ρεκόρ της σε 9-1! Η EDGE MARITIME με ρεκόρ 1-10 δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση και τη δύσκολη διασταύρωση στα play off παρά τις πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη με την CENTROFIN να επιβάλει την κυριαρχία της από την αρχή του αγώνα. Και οι δύο ομάδες επέλεξαν άμυνες ζώνης χωρίς μεγάλη ένταση που επέτρεπαν σε μεγάλο βαθμό τα ελεύθερα σουτ. Χαρακτηριστικό του αγώνα τα ελάχιστα φάουλ, μόλις 5 στο σύνολο, 2 για την EDGE MARITIME και 3 για την CENTROFIN σε ένα πολύ χαλαρό αγώνα χωρίς εντάσεις. Η EDGE MARITIME ήταν τρομερά άστοχη από την περιφέρεια με το κακό 1/21 ενώ η CENTROFIN είχε το εντυπωσιακό 8/19. Στην δεύτερη μάλιστα περίοδο πέτυχε 5 τρίποντα, τα 4 σερί, καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη (19-40 το ημίχρονο).

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Γρηγορίου με ς με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ. Αλεξανδρόπουλος και Ξηνταράκος ακολούθησαν με τους Καμάρα και Χανδρή να προσφέρουν επίσης. Ο Λυμπερόπουλος καλύτερος για την EDGE MARITIME.

Ιωαννίδης Θανάσης (Παίκτης Edge Maritime)