38 - 50

11/02/2024 21:00 Commercial League D 23/24 8 40'

Ellaktor12912538
Φυσικό Αέριο191071650

Τέταρτη  σερί νίκη για την ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ με θύμα της αυτή τη φορά την ομάδα του ELLAKTOR. Η τελική διαφορά των 14 πόντων (38-52) δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, με τους νικητές να παίρνουν τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έτσι με ρεκόρ 6-3 πλησιάζει όλο και πιο πολύ την τετράδα της Commercial League C. Η ELLAKTOR με 3-4 ρεκόρ έχει και αυτή τις ελπίδες της, όμως πρέπει να κάνει κάποιο σερί νικών.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα η διαφορά άλλαζε κάτοχο με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλή επιθετική εικόνα (8-9). Με τον Μπαλτίμα πρωταγωνιστή το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ συνέχισε να σκοράρει, ενώ βελτίωσε την άμυνα της για το 12-19 του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του ELLAKTOR κατάφερε να μειώσει σε 20-22 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως ο Μπαλτίμας πήρε πάλι το όπλο του, σκόραρε 7 σερί πόντους για την ομάδα του, σε ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες (21-29).

Η άμυνα του ELLAKTOR έκανε καλή δουλειά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, περιόρισε το ατού του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ και με τους Ιωαννίδη και Ματθαίο να σκοράρουν από 6 σερί πόντους ο καθένας μείωσαν σε 33-36 βάζοντας φωτιά στο ματς.

Όμως η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ κράταγε το καλύτερο για το τέλος. Βελτίωσε την άμυνα της, έβγαλε ενέργεια και καλές συνεργασίες στην επίθεση καθαρίζοντας από το πρώτο πεντάλεπτο τον αγώνα (33-45). Το τελικό 38-52 ήρθε χωρίς καρδιοχτύπη τελικά για το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ.

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Μπαλτίμας με 33 πόντους και 16 ριμπάουντ. Κοσσυβάκης και Κότσιας ακολούθησαν. Ιωαννίδης και Ματθαίος οι κορυφαίοι για την ELLAKTOR.