41 - 35

28/11/2015 15:30 League B1 15/16 40'

Elpen14771341
Mytilineos10571335

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ELPEN και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-35.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με ενέργεια, με την Elpen όμως να έχει περισσότερη υπομονή στο σετ με καλύτερες επιλογές, χωρίς όμως να πιέζει για αιφνιδιασμούς. Ο Μυτιληναίος από την άλλη πλευρά πίεσε για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία, ήταν όμως βιαστικός και χωρίς καθαρές επιλογές στο σετ, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 14-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν τις σωστές επιλογές στις επιθέσεις τους, ενώ ο Μυτιληναίος συνέχισε να επιτίθεται με χωρίς ρυθμό και κυρίως με προσωπικές ενέργειες, αλλά κλείνοντας την άμυνα του κατάφερε και έβγαλε άμυνες, με αποτέλεσμα η διαφορά των 2 κατοχών να παραμείνει και το σκορ ημιχρόνου να είναι 21-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μυτιληναίος μπήκε με ενέργεια και προσπάθησε να μετατρέψει κάθε άμυνα που έβγαζε σε αιφνιδιασμό. Η Elpen από την άλλη πλευρά εφάρμοσε πιεστική άμυνα στο μισό με περιστασιακό full press, ενώ μπροστά συνέχισε να έχει καθαρό μυαλό και να κάνει μεγάλες επιθέσεις, έχοντας όμως χαμηλά ποσοστά. Το αποτέλεσμα ήταν χαμηλή επιθετική παραγωγή και από τις 2 ομάδες με το σκορ στο τέλος περιόδου να είναι 28-22.

Το τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν τα ποσοστά τους και τους φιλοξενούμενους να έχουν μεν ενέργεια αλλά όχι καθαρό μυαλό (και να συνεχίζουν να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στο σετ), κάτι που οδήγησε την διαφορά στους 10 πόντους 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Μυτιληναίος αντέδρασε και με ένα mini run 6-0, μείωσε στο 2:40” στους 4 πόντους, ενώ τα τελευταία 2 λεπτά εφάρμοσε press με παγίδες, κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό αφού η Elpen παρέμεινε ψύχραιμη της και διατήρησε μία διαφορά 2 κατοχών έως το τέλος του παιχνιδιού.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοσκινάς Β. με 9 και Κοκκινίδης Γ. με 8, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μπερδεμπές Α. με 13 και Μουχλίδης Δ. με 4(1) πόντους αντίστοιχα.