10/01/2016 19:30 League B1 15/16 40'

Elpen1811181461
Φ.Σ.Α.129121750

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ELPEN και του ΦΣΑ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέκτησαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται το τελικό 61–50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά με προσπάθειες αιφνιδιασμών αλλά με χαμηλά ποσοστά. Μετά το πρώτο δίλεπτο η ELPEN άλλαξε την άμυνα σε press με παγίδες, με αποτέλεσμα να βγάλει άμυνες, να τροφοδοτήσει αιφνιδιασμούς και να πάρει μια διαφορά δύο κατόχων στο πρώτο μισό. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και στο σετ με καλύτερες τελικές επιλογές ενώ ο ΦΣΑ συνέχισε να μη έχει ρυθμό επιθετικά με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 10 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο, με σετ επιθέσεις και από τις δύο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους να σημαδεύουν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και τους γηπεδούχους με καλή κίνηση μακριά από τη μπάλα και υπομονή να ψάχνει τη σωστή επιλογή. Το αποτέλεσμα ήταν η ELPEN να διατηρήσει τη διαφορά στους έξι στα μισά. Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες ανέβασαν το ρυθμό του παιχνιδιού, κυνήγησαν αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition αλλά με ανάμεικτα αποτελέσματα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια κυρίως στην άμυνα, τροφοδότησε αιφνιδιασμούς και ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 10. Ο ΦΣΑ συνέχισε να παρουσιάζεται μονοδιάστατος στις οργανωμένες επιθέσεις του και χωρίς να δείχνει μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να μη μπορεί να μειώσει, με τη διαφορά να κυμαίνεται στους +10 πόντους στην περισσότερη διάρκεια της περιόδου δύο οποία έκλεισε με σκορ 47 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας κινήθηκε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα η διαφορά μην πέσει ποτέ κάτω από 10 πόντους και η ομάδα της EPEN να πάρει μία άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν το Tοτομής Σ. με 23 (1) και Κοσκινάς Γ. με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ρηγόπουλος Σ. με 20 (1) και Τσανάκας Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.