61 - 49

10/12/2016 17:00 League B1 16/17 40'

Elpen1419161261
Chronotechnica Dinosaurs1012121549

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ELPEN και των DINOSAURS, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, παίζοντας physical άμυνες και έχοντας χαμηλά ποσοστά με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό αλλά και βιασικές τελικές επιλογές, με το σκορ να είναι 3– 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέπουν σε αιφνιδιασμούς  και να παίρνουν προβάδισμα 3  κατοχών. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ξυπνήσαν, σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων, μείωσαν σε μία κατοχή και στα τελευταία 2 λεπτά ασκώντας full press οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε διαδοχικά λάθη κλείνοντας την περίοδο τελικά με σκορ 14 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της ELPEN συνέχισαν το run, έχοντας βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου (και παίζοντας χωρίς εγωισμό επιθετικά), με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 6 πόντους, με τις άμυνες και από τις δύο πλευρές να δυναμώνουν, αλλά η Elpen με 2 σερί τρίποντα των Κοσκινά Γ. και Ζορμπά Θ. ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τους Dinosaurs να μην μπορούν να βρουν λύσεις επιθετικά, να βλέπουν τον Μανωλιάδη Λ. της Elpen να παίρνει φωτιά επιθετικά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με 3 διαδοχικά τρίποντα από τους Ζορμπά Θ. και Μανωλιάδη Λ. ανέβασαν το προβάδισμα στους 15+ πόντους, ενώ στην συνέχεια του ημιχρόνου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάζει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των 2 ομάδων, με τους παίκτες των Dinosaurs να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα, αλλά και τους παίκτες Elpen να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζορμπάς Θ. με 15 (3) και Μανωλιάδης Λ. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης Π. με 11 και Μυκωνιάτης Κ. με 8 πόντους αντίστοιχα.