61 - 55

26/11/2023 18:30 Commercial League B 23/24 3 40'

Elpen621191561
ΑΔΜΗΕ97231655

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELPEN και του ΑΔΜΗΕ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-55.
Στο 1ο Δεκάλεπτο και η δύο ομάδες μπήκαν με γρήγορο τέμπο όμως ήταν χαμηλά το σκορ 5-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες προχωρούσαν με τον ίδιο ρυθμό , είχαν και οι δύο ομάδες άστοχα σουτ γιαυτο και η περίοδος έληξε με χαμηλό σκορ 6-9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πιο δυμανικά , έγιναν γρήγορες επιθέσεις. Η ομάδα της ELPEN μπήκε πιο οργανωμένη επιθετικά ενώ η ομάδα του ΑΔΜΗΕ έκανε πολλά φάουλ , όμως προσπάθησε και καταφερε να μείωσει το σκορ το οποίο ήταν 20-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η πρώτη ομάδα κέρδισε πολλά επιθετικά ριμπάουντ , καθώς ηταν πιο μαχητική και αύξησαν την διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27-16.

Στο 3ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν ακόμα γρήγορος και η ομάδα της ELPEN είχαν καλύτερη κίνηση στον χώρο. Η δεύτερη ομάδα έχασε πολλές ενέργειες και άφησε τον αντίπαλο να αυξήσει και άλλο την διαφορά με το σκορ να είναι 39-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία με ατομική τρομερή προσπάθεια του Ηλιακίδη από την ομάδα του ΑΔΜΗΕ , ο οποίος σημείωσε 14 πόντους προσπάθησε να μειώσει όμως η ομαδα της ELPEN δεν παράτησε τα όπλα της και με τον ίδιο ρυθμό κράταγε την διαφορα της με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46-39.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός μεγαλώνει ακόμα περισσότερο καθώς η δεύτερη ομάδα δεν τα παρατάει. Η ομαδα μειώνει σε 51-48 όμως η πρώτη ομάδα καταφέρνει να ξεφύγει ελάχιστα και το σκορ ήταν 54-48 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο Ηλιακίδης ήταν ασταμάτητος καθώς ήθελε να μειώσει το σκορ για την ομάδα του δυστυχώς όμως η πρώτη ομάδα με τον ρυθμό που είχε και την διαφο΄ρα που κρατούσε πηρε την νίκη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 61-55.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χάλαρης Γεώργιος με 29 προσωπικούς πόντους και 8 ριμπάουντ και με τον Λουκίδη Θοδωρή ο οποίος σημείωσε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ηλιακίδης Τασος ο οποίος κατάφερε να σημειώσει 26 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Καμζέλα Βασίλη ο οποίος είχε 9 πόντους όμως σημείωσε 9 ριμπαουντ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΑΔΜΗΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ELPEN να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.