58 - 62

02/12/2018 14:30 Elite League 18/19 5 40'

Elpen1518121358
Kaizen Gaming2013191062

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELPEN και της STOIXIMAN SERVICES S.A, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά η STOIXIMAN με επιθετικά ριμπάουντ του Παπάζογου Μ. και κυριαρχία του ίδιου στο ζωγραφιστό πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με την ELPEN όμως να αντιδρά βρίσκοντας ρυθμό στα μακρινά σουτ και το σκορ ήταν 7 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι επιθέσεις όλο και πιο γρήγορες, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο μπάσκετ και να εκτελούν τα συστήματα τους, με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν σε άμυνα ζώνης 3 – 2 και την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες πιο δυνατές από την αρχή και κυριάρχησαν, τα ποσοστά έπεσαν, η ELPEN άρχισε να βρίσκει λύσεις σε αιφνιδιασμούς με 2 σερί assist του Τριανταφύλλη Σ., η STOIXIMAN αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα και είδε με goal foul του Βλασσόπουλου Μ. τους αντιπάλους τους να περνάνε μπροστά, με το σκορ να είναι 24 – 22 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την μπάλα και τις πρώτες πάσες, έβγαλαν άμυνες και πίεσαν και αυτοί για αιφνιδιασμούς αλλά χωρίς αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες λύθηκαν επιθετικά στα τελευταία 2 λεπτά και έμειναν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο φρενήρης ρυθμός στο παιχνίδι, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές σε συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά χαρκτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, η STOIXIMAN ευνοήθηκε όμως από αυτό το παιχνίδι και με 2 σερί τρίποντα του Λάσκαρη Ι. πήρε διαφορά 10 πόντων, η ELPEN βγήκε εκτός ρυθμού στα τελευταία 3 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 45 – 52.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι χωρίς καλάθι για 2 σχεδον λεπτά, οι γηπεδούχοι όμως με 2 σερί isos και καλάθια του Μανωλιάδη Λ. μείωσαν σε 2 κατοχές, η STOIXIMAN με τρίποντο του Παυλιά Δ. απάντησε αμέσως και το σκορ ήταν  50 – 57 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα περισσότερες σετ επιθέσεις στο παιχνίδι, η ELPEN ευνοήθηκε από αυτό και με εύστοχο σουτ του Τριανταφύλλη Σ. μείωσε σε μία κατοχή, η STOIXIMAN είχε 5 σερί λάθη και έμεινε χωρίς καλάθι για 4 λεπτά και είδε το σκορ να διαμορφώνεται σε 57 – 57 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Λάσκαρη Ι. ξαναπήραν το προβάδισμα και διατηρώντας το έως το τέλος πήραν τελικά και την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανωλιάδης Λ. με 21 (2) και Τραιανταφύλλης Σ. με 10 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λάσκαρης Ι. με 16 (3) και Παπάζογλου Μ. με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Ζώρης