Enesel vs M/Maritime

62 - 59

19/12/2023 21:30 Shipping League B 23/24 6 40'

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 6ης  Αγωνιστικής μεταξύ της ENESEL  και της M/MARITIME οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε με man to man άμυνα σε σχέση με την δεύτερη ομάδα που ξεκίνησε σε άμυνα ζώνης. Η ομάδα της M/MARITIME έκανε ένα σερί 0-7 μέσα σε τρία λεπτά και έτσι αναγκάστηκε η ENESEL να πάρει time out για να κόψει την ροή του αγώνα. Μετά το time out , η πρωτη ομάδα κατάφεραν με ένα δικό τους σερί (6-0) να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με σκορ περιόδου 12-10.

Στα μισά της 2ου περιόδου είχαμε ένα απόλυτα ισορροπημένο ματς και αυτό αντικατροπτίζεται από το σκορ 16-16. Στην συνέχεια της περιόδου οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες , αλλά λίγο πριν το τέλος της περιόδου η ομάδα της M/MARITIME κατάφερε με ενα σερί 0-8 να πάρει μια διαφορά 5 πόντων με σκορ περιόδου 19-24.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά επιθετικά , όμως η ομάδα της ENESEL κατάφερε να ισορροπήσει το ματς (35-35). Στην πορεία είχαμε μια βροχή τριών πόντων καταφέρνοντας να εκτοξεύσουν το σκορ σε 47-42.

Στην τελευταία περίοδο  η πρώτη ομάδα μπόρεσε να κρατήσει την νίκη έως το τέλος του αγώνα βάζοντας μεγάλα σουτ καθώς ο αγώνας κρίθηκε στο καλάθι (62-59).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσιάτσιος Βαγγέλης με 32 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Παναγιωτάρας Δημοσθένης σημείωσε 9 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Γιαννόπουλος Τάσος με 9 πόντους αντίστοιχα , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Νακόπουλος Κώστας με 19 πόντους και 18 ριμπάουντ και ο Φερεντίνος Χρήστος με  18 πόντους.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της M/MARITIME να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ENESEL να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.