31/10/2022 20:30 Shipping League B 22/23 1 40'

Enesel121518651
Onassis788932

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Enesel  και της Onassis Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-32

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη ως αμυντικό σχηματισμό. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός που δεν βοήθησε την επιθετική λειτουργία των ομάδων αφού ήταν άστοχοι  και το σκορ ήταν 2-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με σερί 4 πόντους πέρασαν μπροστά αλλά δέχτηκαν απάντηση 7 σερί πόντων  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-7

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ατομική με σκοπό να απαντήσουν στο γρήγορο ρυθμό των επιθέσεων που δέχονταν και επέλεγαν να επιτίθενται οργανωμένα   και το σκορ ήταν  19-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι έβρισκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με 2 σερί 4 πόντων αύξησαν την διαφορά  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27-15

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν να μειώσουν το τέμπο του αγώνα, και επιλογή που δεν τους δικαίωσε καθώς δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έχαναν την επαφή με το σκορ το οποίο ήταν 32-15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Enesel να πληγώνουν κι άλλο την αντίπαλη ομάδα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, δεν υπήρχε αγωνία για την έκβαση του αγώνα λόγω της διαφοράς. Αυτό έδειξε να απελευθερώνει τους παίκτες της Onassis Group που κατάφεραν να σκοράρουν 7 πόντους και να μειώσουν τη διαφορά αφού το σκορ ήταν 47-30 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι χαλαρότητα των ομάδων μεταφράστηκε, σε άθροισμα 6 πόντων με το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ 51-32.