49 - 33

10/07/2023 21:30 Summer League 22/23 2 40'

Enesel72481049
Tsakos Group799833

Στον αγώνα μεταξύ της Enesel και της Tsakos Group, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 49-33.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστουν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά αν και οι ομάδες έδειχναν ιδιαίτερα ορεξάτες, η επιθετική τους συγκομιδή ήταν ισχνή με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 4-2. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6 πόντων κατάφεραν να περάσουν μπροστά για να δείξουν ανταγωνιστικότητα παρ όλα αυτά η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε και από τις 2 πλευρές με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ ισόπαλο στους 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με ένα ξεκίνημα 6 πόντων κατάφεραν να αποκτήσουν τα ηνία του αγώνα και να προηγούνται με 13-8 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο ο ρυθμός άνοιξε κυρίως στην πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι όντας καταιγιστικοι πήραν σαφές πλεονέκτημα για τη συνέχεια ολοκληρώνοντας την περίοδο με σκορ 31-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η προσοχή στράφηκε στις άμυνες οι οποίες έγιναν πιο σκληρές και αποτελεσματικές στο σκοπό τους. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 34-21. Στη συνέχεια οι παίκτες της Tsakos Group, προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά αλλά τα αρκετά φάουλ και η ένταση ανάμεσα στους παίκτες δεν τους επέτρεψαν να έχουν το ρυθμό που επιθυμούσαν και είδα να πρέπει να καλύψουν διαφορά 14 πόντων σε 10 λεπτά (39-25).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Enesel, έκαναν σωστή διαχείριση του αγώνα πετυχαίνοντας να κρατούν τη διαφορά σταθερή. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και η πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία η οποία άφησε τους αντιπάλους τους για 4 λεπτά χωρίς καλάθι. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 43-30. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις σκληρές άμυνες να κρατούν τις συνθήκες του αγώνα σταθερές και να οδηγούν την Enesel στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.