44 - 53

28/03/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Entersoft19681144
Tsakos Group21176953

Στον αγώνα του κυπέλλου μεταξύ της Entersoft και της Tsakos Group οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 44-53.

Στόχοι του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με ένα σερί 4 πόντων αλλά να δέχονται αντίστοιχο 6 το οποίο διαμόρφωσε και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, οι ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ ευστοχίας αφού οι άμυνες παρακάμπτονταν πολύ εύκολα και οι παίκτες εκτελούσαν τις επιθέσεις τους υποδειγματικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνά τους αλλά αυτό μικρή σημασία είχε στον αγώνα αφού ισορροπίες παρέμειναν ίδιες και οι άμυνες εξακολουθούσαν να είναι σε δεύτερο ρόλο με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 25-26. Στο υπόλοιπο με ένα σερί 12 πόντων από την πλευρά των φιλοξενούμενων ήταν κάτι απρόσμενο μέχρι εκείνο το σημείο και άλλαξε το στάτους του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι άμυνες πρωταγωνίστησαν με τις ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στις προσπάθειές τους και το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 30-42. Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες να δείχνουν ιδιαίτερα κουρασμένοι και έτσι να αδυνατούν να κάνουν τη διαφορά. Το σκορ με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 33-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός μπορεί να είχε πέσει αλλά οι παίκτες της Tsakos Group δεν άφηναν περιθώριο στους αντιπάλους τους να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους. Είχαν ένα σερί 5 πόντων το οποίο στην ουσία του εξασφάλισε τη νίκη αφού το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 34-50. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την αντίπαλη χαλαρότητα και να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις έχοντας ένα επιμέρους σερί 10-3.