Esa Security1421121461
Nestle1717312085

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Στον Μικρό Τελικό της Β’  Κατηγορίας μεταξύ της ESA SECURITY (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της NESTLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 85.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και με διαδοχικά ριμπάουντ και coast to coast του Σελιτά Κ. και δύο assist από τον ίδιο πήραν προβάδισμα 2 κατοχών στο 1ο λεπτό, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε γρήγορο τέμπο, οι παίκτες της Esa Security άρχισαν να ακολουθούν τον γρήγορο ρυθμό, αλλά τα ποσοστά ήταν σχετικά χαμηλά και από τις δύο πλευρές, με το σκορ να είναι 5 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους παίκτες να λύνονται επιθετικά και τα ποσοστά να βελτιώνονται δραματικά, η Esa Security ευνοήθηκε από τον αργό ρυθμό και με assist του Γκούστη Κ. και goal foul του Παληού Χ. ισοφάρισε με την περίοδο όμως να κλείνει με σκορ 14 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο αγώνας από την αρχή σε γρήγορο τέμπο, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές, τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις με πολύ όμορφες προσωπικές ενέργειες και καλάθια των Σελιτά Κ. και Παληού Χ. και το σκορ να είναι 24 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποσοστά και ο ρυθμός του αγώνα έπεσαν ελαφρώς, με τους γηπεδούχους όμως να ευνοούνται και πάλι από το πιο αργο τέμπο και με εύστοχο τρίποντο του Μαρούλη Ν. πέρασαν μπροστά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 35 – 34.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η Esa Security ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2 – 3, ο Γκούστης Κ. όμως χρεώθηκε από νωρίς με 4ο φάουλ και η ομάδα της Nestle δείχνοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση και στις 2 πλευρές έσπασε την ζώνη των αντιπάλων και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 3 λεπτά. Κάπου εκεί ο Ασημακόπουλος Θ. χρεώθηκε με 2η Τεχνική Ποινή, με αποτέλεσμα η ομάδα του να μείνει με 5 μόλις παίκτες και το σκορ διαμορφώθηκε σε 41 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Nestle πήραν κυριολεκτικά φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και με 4 σερί τρίποντα από τους Τζαφέρη Δ., Λυκούση Δ. και Παπαδόπουλο Χ. έκαναν ένα run 0 – 9 και ανέβασαν την διαφορά στους 15+ πόντους με το σκορ να είναι 47 – 65 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες της Esa Security να δέιχνουν μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος, να παίζουν όμορφο, ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, οι παίκτες της Nestle και αυτοί έπαιξαν καλό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τα ποσοστά να είναι εξαιρετικά και από τις δύο πλευρές, το σκορ να είναι υψηλό αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη και την 3η Θέση.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημακόπουλος Θ. με 18 (2), Κωτσιόπουλος Σ. με 5 και Παληός Χ. με 24 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σελιτάς Κ. με 30 (1), Τζαφέρης Δ. με 20 (5) και Γκούρος Π. με 3 πόντους αντίστοιχα.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το όμορφο θέαμα και το φίλαθλο πνεύμα που έδειξαν τόσο στον Μικρό Τελικό όσο και κατά την διάρκεια ολόκληρης της Σεζόν 2016 – 2017!