EY1210150845
Elpen1612111352

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΕΥ και της ELPEN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Elpen μπήκε με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας έτσι μία διαφορά 7 πόντων στα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και καλύτερες τελικές επιλογές σταμάτησαν το run του αντιπάλου και ισοφάρισαν στα τελευταία λεπτά της περιόδου η οποία όμως έληξε με σκορ 12-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν και πάλι πιο συγκεντρωμένοι, να παίρνουν πάλι μία διαφορά 3 κατοχών, αλλά και πάλι η ΕΥ με ένα comeback να μειώνει σε μία κατοχή, με το ημίχρονο όμως να κλείνει με σκορ 22-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια από την αρχή, πηγαίνοντας neck to neck στο σκοράρισμα με την διαφορά να είναι μεταξύ 3-5 πόντων στα πρώτα λεπτά. Στα μέσα της τρίτης περιόδου η ΕΥ με ένα mini run 6-0 κατάφερε και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε μπροστά με έναν πόντο. Στο δεύτερο μισό η δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με σκορ 37-39. Στην τελευταία περίοδο η Elpen ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια και με εξαιρετική άμυνα περιόρισε τους αντιπάλους, βρήκε ρυθμό στις σετ επιθέσεις και πήρε από τα πρώτα λεπτά ένα προβάδισμα 2-3 κατοχών το οποίο και διατήρησε έως στο τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μητσόπουλος Κ. με 20(2) και Αγγέλου Θ. με 16, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Βλασσόπουλος Μ. με 14(1) και Κοκκινίδης Γ. με 11(1) πόντους αντίστοιχα.