63 - 70

01/03/2019 21:10 Super League A 18/19 15 40'

FlexFin1417171563
Ποσειδωνία1321191770

Άλλο ένα αμφίρροπο παιχνίδι διεξήχθει το βράδυ της Παρασκευής στο κλειστό του ΟΑΚΑ ανάμεσα στην FLEXFIN και την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα. Ο αγώνας ήταν derby σε όλη σχεδόν την διάρκεια του και οι παίχτες της Ποσειδωνίας χρειάστηκε να παίξουν εξαιρετικά στα τελευταία λεπτά για να ξεπεράσουν το εμπόδιο της FLEXFIN.
Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο αποφασιστικά στο παρκέ, παρ´ όλο που χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 3 λεπτά για να πετύχουν το 1ο τους καλάθι. Ο Ανδριόπουλος ήταν σε πολύ καλή μέρα γεγονός που έγινε γρήγορα αντιληπτό από τους συμπαίκτες του και τον σημάδευαν σχεδόν σε κάθε επίθεση. Έτσι η ομάδα της Ποσειδωνίας κατάφερε και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα ξεφεύγοντας με 2 – 8. Στην συνέχεια οι παίχτες της FLEXFIN βελτίωσαν την άμυνα ζώνης τους και σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα του Μοσχακλαΐδη και του Πασαλή μείωσαν γρήγορα σε 8 – 10. Βέβαια συνέχισαν να ανεβάζουν και άλλο την απόδοση τους στην επίθεση με αποκορύφωμα το τρίποντο του Χαρχαλά με την λήξη του δεκαλέπτου κάνοντας το 14 – 13.
Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν στον ίδιο ρυθμό με πριν και με το τρίποντο του Φακίρη πέρασαν πάλι μπροστά με 21 – 17. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη είχαν εγκλωβιστεί από την καλά στημένη άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους με τα επιθετικά τους ατού να μην μπορούν να σκοράρουν όπως στην αρχή και έτσι έμειναν πίσω και με -7. Κάπου εκεί όμως γύρισαν διακόπτη αφού η είσοδος του Δεδούση στην επίθεση ήταν καθοριστικη. Απειλούσε συνεχώς από παντού με αποτέλεσμα να δημιουργήσει κενά που τα εκμεταλλεύτηκε αμέσως ο Ανδριόπουλος και έτσι στο τελείωμα του ημιχρόνου η ομάδα της Ποσειδωνίας προηγήθηκε με 31 – 34.
Στην 3η περίοδο είδαμε ένα σκηνικό παρόμοιο με αυτού της 2ης. Αρχικά οι γηπεδούχοι για περίπου 5 λεπτά έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ με τους Μοσχακλαΐδη, Πασαλή και Ματθαίο να σκοράρουν ασταμάτητα και να ξαναδίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους φτάνοντας και στο +8. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξανά έβρισκαν την χαμένη τους συγκέντρωση και με την είσοδο του Ζάγκα αλλά και με τα 2 εύστοχα τρίποντα του Καραβάκη τελείωσαν την περίοδο προηγούμενοι με 48 – 53.
Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι derby. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν την ενέργεια και την συγκέντρωση και μείωναν την διαφορά πότε με τον Σουρλάγκα και πότε με τον Μοσχακλαΐδη αλλά η εμπειρία και το βαθύ ρόστερ της Ποσειδωνίας έκριναν το αποτέλεσμα υπέρ τους.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Ανδριόπουλος με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Flexfin πολύ καλός ήταν ο Φακίρης με 14.

Διαιτητές : Καλογριάς, Καψόχας.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Arialdo Novara (Παίχτης Ποσειδωνίας) : “Καλό παιχνίδι. Σήμερα οι αντίπαλοι παρ’ όλο που έχασαν ήταν καλύτεροι από την άλλη φορά που μας κερδίσανε. Πήγε καλά το ματς, κοντά όπως το περιμέναμε, αλλά γενικά είμαστε ψύχραιμοι , συνέχεια ανεβαίνουμε όσο περνάει ο καιρός και στόχος είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα, οπότε πρέπει να κερδίζουμε. Καλή συνέχεια σε όλους και να μην χτυπάμε και να προσέχουμε. “