51 - 60

05/06/2019 21:45 Play Off Minor Super League 18/19 40'

FlexFin155151651
Φ.Σ.Α.162181560

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της FlexFin Ltd και του Φ.Σ.Α., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν σετ επιθέσεις και βασίστηκαν σε μακρινά κυρίως σουτ, είχαν καλά ποσοστά, μπήκαν καυτοί από την γραμμή των 3 πόντων αλλά η FlexFin ευνοήθηκε από το οργανωμένο παιχνίδι, με το σκορ να είναι 12 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά ο ΦΣΑ πίεσε το τέμπο και έτρεξε σε αιφνιδιασμούς κάνοντας συνολικό run 3 – 10, με τους αντιπάλους τους να ακολουθούν το γρήγορο τέμπο αλλά να μην ευνοούνται από αυτό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 16.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έγινε ακόμα πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της FlexFin να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και κέρδισαν τα επιμέρους σκορ της 3ης και 4ης περιόδου αλλά παράλληλα είχαν ένα καταστροφικό 2ο Δεκάλεπτο (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20 – 37) και τους παίκτες του ΦΣΑ να επιβάλουν το παιχνίδι τους και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα διαφορά 3+ κατοχών και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σελληνάς, Μαρίνος