28/11/2018 20:45 Super League A 18/19 5 40'

FlexFin1112101346
Loreal525992261

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Τη 2η σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της LOREAL, αυτή τη φορά με 61-46 επί της αξιόμαχης ομάδας της FLEX FIN. Πλέον με ρεκόρ 3-1 βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία την είσοδο στην 4άδα της Super League A! Αντιθέτως η FLEX FIN δεν κατάφερε να κάνει την 3η σερί της νίκη, με τις πολλές και σημαντικές  απουσίες  της να ορίζουν τη μοίρα της στο ματς. Η τελική διαφορά των 15 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς ,καθώς μόλις 4 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν στο 44-49. Πάντως και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες και μόλις 7 παίκτες διαθέσιμους!

Η FLEX FIN LTD κατάφερε να κυριαρχήσει στην πρώτη περίοδο! Η κλειστή άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν άφηνε τα ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια αλλά έκλεινε ιδανικά μέσα στη ρακέτα. Η LOREAL άργησε να τη «διαβάσει» και έχοντας τρομερή περιφερειακή αστοχία βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μετά το αρχικό 0-3 η FLEX FIN LTD έκανε ένα σερί 11-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πασαλή με 9 πόντους, για το +8. Ο Γερόγιαννης με καλάθι από την περιφέρεια μείωσε στο 11-5 του πρώτου δεκαλέπτου.

Άλλο ματς είδαμε στην 2η περίοδο. Η LOREAL με καλύτερη κυκλοφορία και καλή κίνηση χωρίς την μπάλα από τους παίκτες της βρήκε τα κενά στην άμυνα της FLEX FIN LTD, βρήκε ρυθμό και σκόραρε 25 πόντους από τους μόλις 5 του πρώτου δεκαλέπτου. Η καλή κυκλοφορία οδήγησε σε καλάθια τόσο μέσα στο ζωγραφιστό, με κύριο εκφραστή τον Αξαμπανόπουλο, αλλά και από την περιφέρεια, με τους Χρονόπουλο και Δασκαλάκη. Η FLEX FIN LTD  δεν μπόρεσε να περιορίσει τους αντιπάλους της, η είσοδος του Καραμάνη τους έδωσε μια μικρή επιθετική ώθηση, όμως μοιραία βρέθηκαν στο -7 στη λήξη του ημιχρόνου (23-30).

Με καλάθι του Αξαμπανόπουλου η διαφορά έφτασε προσωρινά τους 9 πόντους, με τη FLEX FIN LTD να απαντάει άμεσα με καλάθι του Ματθαίου και τρίποντο του Μπερτσάτου (28-32). Η LOREAL είχε κολλήσει και πάλι επιθετικά, με τη FLEX FIN LTD να βγάζει πολύ ενέργεια στην άμυνα της. Ωστόσο επιθετικά ήταν άστοχη και χωρίς παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό (οι απουσίες μέτρησαν για αυτό)  και για αυτό δεν μπόρεσε  να μειώσει παραπάνω σε αυτό το κακό επιθετικό δεκάλεπτο των αντιπάλων της. Ο Μοσχακλαΐδης με 5 πόντους έφερε τη διαφορά στο -6 (33-39)!

Με μια εκπληκτική ασίστ του Μοσχακλαΐδη και καλάθι του Μπερτσάτου η διαφορά έπεσε στο -4 και ένα τρίποντο του Μπερτσάτου έβαλε φωτιά στο ματς, με τη διαφορά στο minimum (40-41). Σε αυτό το σημείο η LOREAL μπροστά στο ενδεχόμενο της ήττας ανέβασε την απόδοση της, είχε τον Δασκαλάκη να σκοράρει και κυρίως να μοιράζει και είδε τον αρχηγό της Χρονόπουλο να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα! Έτσι ανέβασε τη διαφορά αρχικά στους 8 πόντους (44-52) και στη συνέχεια σε διψήφια νούμερα με το τελικό +15 να είναι κα  η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Ο Αξαμπανόπουλος κορυφαίος για την ομάδα του με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, άξιοι συμπαραστάτες οι Δασκαλάκης (9 ασίστ), Λουγιάκης και Χρονόπουλος. Οι Μπερτσάτος και Πασαλής οι καλύτεροι για τους ηττημένους.

Διαιτητές : Αντωνόπουλος, Παλογέλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ματθαίος Γιώργος  (Παίκτης FLEX FIN LTD):

” Είχαμε πολλές απουσίες, οι ψηλοί μας λείπανε. Με βάση τις απουσίες αυτές πήγε μια χαρά το παιχνίδι. Θα μπορούσαμε να το χτυπήσουμε λίγο παραπάνω αν κάναμε πιο προσεκτικές και συγκεντρωμένες επιθέσει. Όλα καλά. Συνεχίζουμε.”

Χρονόπουλος Θοδωρής  (Αρχηγός LOREAL) :

”  Σημαντική νίκη. Έχουν γυρίσει οι περισσότεροι παίκτες. Μας λείπουν 2-3, θα επιστρέψουν και αυτοί στην πορεία. Όπως είπαμε κάνουμε πρωταθλητισμό. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Καλό πρωτάθλημα. “