64 - 69

10/12/2018 21:40 Super League A 18/19 7 40'

FlexFin1416201464
UCI1418142369

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου της Superleague παρέμεινε η UCI καθώς κατάφερε να πάρει μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην FLEXFIN με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 69-64.Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά άνω των έξι πόντων σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πλην του τελευταίου λεπτού.

Στην πρώτη περίοδο με άμυνα ζώνης 2-3 ξεκίνησε η FLEXFIN και με μακρινά σουτ η UCI προσπάθησε να τη διασπάσει.Αυτό το κατόρθωσε εν μέρει καθώς μπορεί να πέτυχε τέσσερα τρίποντα σε αυτήν την περίοδο με τους Στρατηγαρέα(2),Νταλαμπίρα και Φιλίππου όμως κοντά στο καλάθι δεν έβρισκε σκορ εκτός από ένα καλάθι του Διορέλη Αθ.Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους μπήκαν λίγο νωθρά στο ξεκίνημα (4-9 στα 04:35) όμως με τον είσοδο του Κελαϊδίτη και τους οκτώ συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους γρήγορα ανέκαμψαν (14-11 στα 01:15).

Στη δεύτερη περίοδο και με την είσοδο του Τζιγκουνάκη στην πεντάδα της UCI ,οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν μεγαλύτερη ταχύτητα στο παιχνίδι τους χωρίς να χάσουν και το καλό περιφερειακό τους σουτ ( άλλα δύο τρίποντα από τον Νταλαμπίρα και ένα από τον Στρατηγαρέα) ενώ οι γηπεδούχοι είδαν εκτός του Κελαϊδίτη που συνέχισε να σκοράρει και να φτάνει τους 15 πόντους πολύ γρήγορα και τον Μοσχακλαίδη να μοιράζει ορισμένες εξαιρετικές τελικές πάσες.

Στην τρίτη περίοδο η UCI πήγε το παιχνίδι πιο κοντά στο καλάθι,εκμεταλλευόμενοι και τα τρία φάουλ του Μαχαίρα και πέτυχε γρήγορα οκτώ πόντους με τους Φιλίππου και Διορέλη Αθ. για το 34-38.Η FLEXFIN όμως είχε απάντηση,πήρε σκορ από όλη την ομάδα στο πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο όπου και σημείωσε 20 πόντους και αν δεν ήταν τα δύο τρίποντα του Τζιγκουνάκη στο τελευταίο λεπτό θα έμπαινε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με μεγαλύτερο πλεονέκτημα από το 50-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει από νωρίς προς τη μεριά της UCI.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά,πέτυχαν έξι συνεχόμενους πόντους με τον Φιλίππου σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό για το 50-52 και άλλους τέσσερις στη συνέχεια για να φτάσουν το σερί στο 0-10 (50-56).Οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια στη συνέχεια να αντιδράσουν και κατάφεραν με άλλη μια πολύ όμορφη ασίστ του Μοσχακλαϊδη και καλάθι του Πασαλή να πλησιάσουν στο -3 56-59 (03:30 πριν τη λήξη).Για τα επόμενα δύο λεπτά οι αντίπαλοι έβγαλαν νευρικότητα με λάθη και άστοχες επιθέσεις μέχρι να έρθει ο Τζιγκουνάκης και να πετύχει ένα καθοριστικό τρίποντο στο 01:35 για το 56-62.Ο  Φιλίππου σφράγισε τη νίκη της ομάδας του 01:10 πριν το τέλος κάνοντας το 56-64 καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αν και το προσπάθησαν,δεν κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους.

Για τους νικητές κορυφαίος ο Φιλίππου με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ άξιοι συμπαραστάτες οι Τζιγκουνάκης,Στρατηγαρέας και Νταλαμπίρας.Η FLEXFIN είχε σε σπουδαία μέρα τον Κελαϊδίτη (25 πόντους,12 ριμπάουντ,3 ασίστ) όμως όταν ο τελευταίος κουράστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν βρήκε λύσεις από κάποιον άλλον πάικτη πλην του Πασαλή.

Καλή η διαιτησία των Σελληνά-Μαρίνου.

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Aλέξανδρος Κελαϊδίτης ( παίκτης FLEXFIN ) :

”Καλό ματς,καλή ομάδα οι αντίπαλοι,παίξαμε καλά μας έλειπαν και μερικοί παίκτες,θα πάμε καλύτερα.Είμαστε κάπως ικανοποιημένοι”.