65 - 64

19/11/2019 21:30 Super League A 19/20 3 40'

FlexFin1613162065
Frezyderm158182364

Τη 2η νίκη της σε 3 ματς πέτυχε η ομάδα της FLEX FIN σπάζοντας το αήττητο των 2 αγώνων της FREZYDERM και πιάνοντας την στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Μαχαίρα ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως το πείσμα και η κλάση κάποιων παικτών της FREZYDERM παραλίγο να φέρουν τη μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο, με τη FLEX FIN όμως να αντέχει και να παίρνει την οριακή νίκη.

Με τα guard Ψαρρό και Μποτσάκο να κυριαρχούν η ομάδα της FREZYDERM μπήκε πιο δυναμικά στο ματς. Η άμυνα ζώνης της FREZYDERM λειτουργούσε και αν δεν ήταν ο Τσερπές με το δυναμισμό του μέσα στη ρακέτα η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη από το +5 (10-15). Όμως το γρήγορο time out της FLEX FIN απέδωσε, η κυριαρχία στη ρακέτα απέδωσε και η διαφορά ροκανίστηκε πολύ γρήγορα για το 16-15 του δεκαλέπτου.

Η FLEX FIN συνέχισε το σερί της στο 17-0 από 10-15 σε 27-15 κυριαρχώντας πλήρως στο παρκέ. Ο τραυματισμός του Ψαρρού σόκαρε τη FREZYDERM που έχασε το βασικό της οργανωτή. Η είσοδος του Μελά στο ματς της έδωσε μια ηρεμία και το 29-23 του ημιχρόνου και η μικρή διαφορά των 6 πόντων την κολάκευε με βάση την εικόνα του ματς.

Η FREZYDERM συνέχισε να αποδίδει καλά μειώνοντας μέχρι και τους 2 πόντους (31-29) με τη FLEX FIN όμως να απαντάει με περιφερειακά σουτ (Ιατρού και Φακίρης) ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στο +9 (43-34). Τα τρίποντα του Μποτσάκου όμως ήρθαν σαν απάντηση για το 45-41 του δεκαλέπτου.

Το ματς πλέον ήταν ντέρμπυ και η FREZYDERM με το Μελά να κυριαρχεί πέρασε μπροστά στο σκορ με 47-49 κάνοντας μεγάλη ανατροπή. Εκεί μίλησε ο Ιατρού για τη FLEX FIN , ο οποίος πέτυχε 8 σερί πόντους (2 τρίποντα και 1 δίποντο) από την περιφέρεια κρατώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ (57-52)! Ένα τρίποντο του Κουμουτσάκου έφερε τη διαφορά σε 1 κατοχή (61-59) με το Φακίρη να απαντάει όμως για το 64-59 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Μποτσάκος έκανε το 64-61 με τον Μελά να μειώνει σε 64-62 με ½ βολές και τον Μπερτσάτο να απαντάει και αυτός με ½ βολές για το 65-62. Στα 6,1’’ ο Μελάς μείωσε στον πόντο (65-64) με τη FREZYDERM να μην καταφέρνει να κάνει το σουτ που θα της έδινε τη νίκη με τη FLEX FIN να πανηγυρίζει την κατάκτηση της.

Όλοι οι παίκτες της FLEX FIN προσέφεραν στη μεγάλη νίκη της ομάδας του, με τους Μοσκαχλαΐδη και Ιατρου να ξεχωρίζουν με την απόδοση τους. Οι Μελάς, Μποτσάκος και Γκότζης οι καλύτεροι της FREZYDERM.

Διαιτητές : Ορφανός Ε. , Παπαδόπουλος Α.